Jurečka (KDU- ČSL): Snížení DPH na solární panely je logický krok, podpoříme to ve vládě

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden v rozhovoru pro deník E15 prohlásil, že ekologicky šetrné produkty (včetně solárních panelů) se možná dočkají nižšího zdanění. Vláda takto hodlá využít prosincového rozhodnutí ministrů financí EU o možnosti zařazení zelených výrobků a služeb do nižší sazby DPH.

Zdroj: KDU-ČSL

Snížení daně  je logický krok

Státy Evropské unie se v úterý 7. prosince 2021 shodly na reformě sazeb daně z přidané hodnoty (DPH). Díky tomu mohou zlevnit léky, ekologické produkty a také solární panely. Část věcí a služeb lze dokonce zařadit do supersnížené sazby DPH nula až pět procent.

„Proto je naší prioritou péče o životní prostředí. Její podstatnou součástí je zajištění dostatečného množství udržitelné energie pro všechny občany. Podporujeme rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ řekl ministr Jurečka.  

Jurečka dále uvedl, že mezi další snížení DPH se dá uvažovat o možnosti pro rekonstrukce bytů a domů, nízkoemisní vytápění či pokrytí kvalitním internetovým připojením v rámci politiky digitalizace.

Podle Jurečky je snížení daně na solární panely je logický krok. „Neuvažujeme pouze v kontextu čtyřletého volebního období, ale díváme se dál,“ dodal Jurečka.

Podpora dalších politických stran

„Díky nové směrnici EU se otevírá brzká možnost snížení sazby DPH na solární technologie na 5% ze současných 15% pro rodinné domy a 20% pro komerční segment. Pokud se nové vládě podaří evropskou direktivu rychle implementovat, bude to znamenat výrazné snížení investice zejména do fotovoltaických elektráren pro domácnosti,“ říká Aleš Hradecký, předseda Cechu Akumulace a Fotovoltaiky (CAFT).

Jurečka zdůrazňuje, že na podpoře snížení DPH je nutné se dohodnout s koaličními partnery, a zejména se šéfem státní kasy Zbyňkem Stanjurou (ODS). Záměr na snížení DPH kromě lidovců podporují záměr i koaliční partneři Starostové a nezávislí.

„Pro mě osobně má určité zvýhodnění výrobků nebo služeb šetrných k životnímu prostředí velký smysl, ostatně náš daňový systém už takto zvýhodňuje například opravy jízdních kol a obuvi, úpravu oděvů a textilních výrobků či třeba recyklovatelné obaly,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Nápad zcela neodmítá ani Schillerová, která ve Sněmovně vede opoziční poslance ANO. „O snížených sazbách u některých výrobků nebo technologií, například tepelných čerpadel, směřujících k větší udržitelnosti budov a snižování spotřeby energií, můžeme diskutovat,“ uvedla bývalá ministryně.

Kdy novou směrnici schválí česká vláda?

„Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví,“ komentoval shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Prosincová dohoda ministrů členských zemí EU může vstoupit v platnost poté, co ji státy zkonzultují s Evropským parlamentem, který nemá v otázce DPH rozhodovací pravomoc.

„Snížení sazeb DPH na instalace solárních elektráren ve spojení s až 200 000 Kč dotací z programu Nová zelená úsporám bude znamenat další zvýšení zájmu o tento druh investic, který domácnostem či municipalitám přináší značné úspory za energie. Doufejme, že nová vláda tuto pozitivní změnu v DPH brzy prosadí v české legislativě,“ uzavírá Radek Orság, člen představenstva CAFT.

V Česku jsou nyní tři sazby daně z přidané hodnoty. Do základní 21procentní spadá většina zboží a služeb, první snížená, patnáctiprocentní sazba se uplatňuje u potravin či třeba u hromadné dopravy. Nejnižší, desetiprocentní sazbě podléhají léky, kojenecká výživa, knihy či hudebniny.