Jurečka (KDU-ČSL): Pokusíme se prosadit podporu pro lokální výrobu zelené energie a akumulaci v Senátu

Čeští poslanci mohli odstranit alespoň část bariér rozvoje akumulace v Česku . Návrh poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na zavedení licence pro baterie a další druhy ukládání elektřiny však podpořili poslanci a poslankyně koalic SPOLU a Pirátů a STAN. Odmítly ho podpořit Hnutí ANO, KSČM a SPD, neutrální stanovisko k návrhu zaujal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Zdroj: KDU-ČSL

Zdroj: KDU-ČSL

Sporný postoj k akumulaci

Poslanci v červenci schválili novelu energetického zákona, která má pomoci v boji proti energošmejdům, pro další nezbytné pozměňovací návrhy už ale nehlasovali. 

Vládní programové prohlášení kabinetu Andreje Babiše říká, že chce vláda podpořit akumulaci a lokální výrobce energie a přesně takové návrhy lidovci předložili. Podpora od poslanců hnutí ANO a ČSSD ale nepřišla.

 „U nových obnovitelných zdrojů budeme podporovat především lokální výrobu elektrické energie nebo tepla s co největší spotřebou nebo akumulací v místě výroby, tedy bez dalších provozních dotací,“ stojí v programovém prohlášení vlády. Návrhy z lidovecké dílny s programovým prohlášením vlády korespondovaly, přesto u vládních poslanců neprošly.

Marian Jurečka přítomné členy vlády a zejména ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka po hlasování ve sněmovně konfrontoval s jejich prázdným heslem „Country for the Future“ a volebním programem hnutí ANO, který mj. akumulaci obsahuje, versus realita hlasování.

 „Je zřejmé, že vláda s komunisty a SPD nejenom, že stojí na straně pouze tradiční energetiky, ale o modernizaci země vede pouze plané řeči. Zbytečně jsme promarnili další šanci připravit se na rozvoj akumulace energie, ke kterému dochází po celém světě a ve většině okolních zemí Evropy, jen ne u nás,“ dodal Jurečka.

Šance na reparát

Lidovci se tak tyto změny pokusí navrhnout znovu, a to prostřednictvím Senátu.
 
„Náš návrh ohledně akumulací byl prodiskutováván a připravovali jsme ho také v úzké spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Pan ministr k němu nakonec zaujal neutrální stanovisko a vládní koalice to nepodpořila,“ uvedl nevěřícně lidovecký předseda Marian Jurečka s tím, že Sněmovna měla jedinečnou šanci ukázat, že Česká republika je zemí budoucnosti. Bohužel, se tak nestalo. 

„Tato vláda v čele s panem premiérem Babišem a panem vicepremiérem Havlíčkem jezdí po republice i v zahraničí a ohání se heslem The Country for the Future. Teď se ukázalo, že je to pouhé PR,“ doplnil lidovecký předseda, který v této oblasti předložil celou řadu návrhů, které se zabývají obnovitelnými zdroji a moderní energetikou. Cílem návrhů bylo využít příležitosti a udělat z České republiky soběstačnou zemi v oblasti energetiky, ulevit domácnostem a připravit naši legislativu tak, aby se neopakovaly některé neduhy z minulosti.
 
Po volbách to změníme. „Naši budoucnost vidíme v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích. Vlastníkům zjednodušíme instalace zařízení na domech, získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat,“ stojí v programu koalice SPOLU.