Jurečka (KDU-ČSL): České domácnosti by mohly ušetřit až 18 miliard korun ročně díky solárním panelům na střechách

Ve volbě předsedy na mimořádném sjezdu strany KDU- ČSL o tomto víkendu zvítězil Marian Jurečka se ziskem 205 hlasů. Jeho vizí je  zavedení jednotné jízdenky pro celé Česko nebo rozšíření solárních panelů na 1,5 milionu střech rodinných domů. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).

 

Zdroj: KDU-ČSL

Zdroj: KDU-ČSL

 

1,5 milionu domů v Česku s fotovoltaikou na střeše

 

„Pokud bychom využili potenciálu 1,5 milionu obydlených rodinných domů v České republice, tak tyto domácnosti ušetří 18 miliard korun ročně,“ řekl v rozhovoru nový šéf KDU-ČSL pro deník Hospodářské noviny (HN).

 

Podle Jurečky každému člověku, který bydlí v rodinném domě, vadí, že ve své složence na elektřině platí zelený bonus pro několik vyvolených, kteří mají fotovoltaické panely především na polích.

 

„Chtěl bych to otočit a říct: Pojďme lidem dát prostor, aby si panely dali na střechy. Pokud bychom využili potenciálu 1,5 milionu obydlených rodinných domů v České republice, tak tyto domácnosti ušetří 18 miliard korun ročně,“ dodal Jurečka.

Dotace formou slevy na daních

Náklady na fotovoltaické instalace za zhruba deset let výrazně poklesly. Jarečka se domnívá, že stát by měl dnes především vytvořit legislativní podmínky, aby nebylo tak komplikované si fotovoltaiku pořídit a nainstalovat.

 

„Pak se samozřejmě bavme o nějaké míře podpory, která dnes běží na Zelené úsporám, ale může fungovat i jednodušeji, třeba formou daňové slevy. Ten, kdo se připojí, může mít daňovou slevu třeba 50 nebo 70 tisíc korun. Je to inspirace, kterou si beru z Rakouska, je to pro mě téma ekonomické, environmentální, ale také sociální,“ dodal Jurečka.

 

Ve svém projevu na sjezdu strany zdůraznil, že prioritou KDU-ČSL se stane problematiky ochrany životního prostředí.

 

„Nechci bránit těžbu uhlí, ale než dojde k jejímu útlumu, musíme vědět, že máme jinou oblast, kde vytvoříme pracovní místa – například instalace fotovoltaiky nebo budování kapacit na výrobu vodíku,“ zdůraznil Jurečka.