Jsme ve válce a musíme do toho jít naplno jako Zelenskyj

Šílený kazisvět útočí na ukrajinské jaderné elektrárny. Je na místě, aby zazněly tři důležité body, o které se chci v energetice zasadit. To je moje odpověď na agresi, které jako Evropané čelíme. Budu rád, když se ke mně připojíte.

Zdroj: LinkedIn

První: Musíme začít šetřit s energiemi

Všichni teď denně sledujeme zprávy a čteme o tom, že máme v zásobnících nějaký plyn – ale vůbec nikdo nic nedělá. Je to jako bychom věděli, že musíme vystoupat na sedmitisícovku, měli jsme v batohu svačinu, ale snědli si ji už dole v údolí a pak teprve začali dumat, jak to tam vyšplháme.

To je přece úplně šílené. Pro začátek potřebujeme, aby vláda vystoupila a řekla: „Lidi, firmy, stáhněte si topení, protáhneme si tím zásoby našeho plynu o celé týdny“. Takže jestli to čte někdo, kdo má k vládě blízko, tak jim to prosím vás vzkažte.

Napadne to přece i malé dítě

Já samozřejmě nerozumím tomu, jak se řídí vláda a stát, ale myslím si, že vím, co je teď potřeba udělat v energetice. Slovo, které se mi dere na mysl, je „akcelerace“. Jestliže dlouhodobě nemůžeme/nechceme mít k dispozici plyn a ropu, musíme budoucnost přitáhnout blíž.

Vždycky jsem byl odpůrce centralistických řešení, a hlavně jaderných elektráren. Ne proto, že by se mi nelíbila energie z jádra, ale kvůli nebezpečí. Po dnešní noci jasně vidíme, že mít jednu obrovskou centrální jadernou elektrárnu je bezpečnostní riziko.

Znám ale odborníky z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži (kde mimochodem Nano Energies vzniklo), kteří pracují na malých modulárních jaderných blocích. Ty podle mě můžou být řešením, protože se dají vyrobit tak, aby byly v podstatě takovou “zakapslovanou” baterkou. Dají se decentralizovat, a háček je tak jenom v regulaci.

Jenom musíme zrychlit

Změnu zdrojů elektřiny musíme řešit hodně rychle, ale jak už jsem řekl, nejdřív musíme začít šetřit. A pokud nepošleme světu tu samou zprávu jako Zelenskyj – že jsme ochotni jít do toho naplno a sebevědomě – tak se nic nezmění.

Klíčem je podle mě samozřejmě kombinace s obnovitelnými zdroji, které do sítě dávají dynamiku. Jasně, síť můžou vyrovnávat i hnědouhelné elektrárny – ale vy někdo chcete znova ničit naši zemi? Zase ty rypadla pustit do země? Já si myslím, že to fakt není nutné. V celém Česku máme firmy, které vůbec netuší, že by se mohly a měly chovat flexibilně.

Musíme jim dát šanci a motivovat je, aby třeba utlumily svoji výrobu ve chvíli, kdy je potřeba hodně energie, a takzvaně zploštily křivku spotřeby v Česku. Známe to z covidové doby, kdy jsme si říkali „musíme zploštit křivku, aby nedošlo k zahlcení nemocnic“. Proboha, jsme v technologické době, tohle by neměl být problém. 

Nano Energies funguje i jako agregátor flexibility, dnes hlavně z plynových kogeneračních jednotek, ale jsme připraveni agregovat třeba chladírny, strojírny, můžeme vlastně posouvat jejich spotřebu v hodinách a můžeme ji vyrovnávat vůči obnovitelným zdrojům. Samozřejmě je to všechno připravené, ale potřebujeme obrovsky spolupracovat, i napříč energetickými firmami. A tohle můžeme dělat dneska.

Nemusíme tady mávat penězma, kolik do čeho nainvestujeme, ale můžeme použít technologie, které jsou k dispozici. Jde jenom o to změnit své chování. A to je určitě levnější než stavět špičkovací elektrárny.

(Mimochodem, otázkou je taky odolnost naší sítě. Musíme předělat její architekturu, aby byla schopna fungovat v menších blocích. Agresor typu Putina bude vždycky útočit na černé labutě, na ty velké věci. Jestliže máme postavené přenosové sítě tak, že jsou propojené, ale zároveň nejsou schopné se rozpojit a fungovat v menších celcích, decentralizovat se, a když spadne jedna tak to letí – tak je to typická černá labuť. Odolnost přenosových sítí a změna jejich architektur bude obrovské téma, abychom si mohli žít v tom našem svobodném světě. Ale to je běh na trochu delší trať.)

Zadruhé: Musíme ochránit nízkopříjmovou skupinu obyvatel

Samozřejmě k nám dorazí spousta Ukrajinců a Ukrajinek, kteří potřebují pomoct, ale nesmíme zapomínat ani na naše vlastní lidi. Dneska v energetice víme, že řada lidí dostane vyúčtování za elektřinu, které bude mít nedoplatky v řádech desítek tisíc korun – a je tu reálné riziko, že se kvůli tomu zadluží.

Stát tedy musí udělat radikální změnu – nejen nějaký formulář, který normální člověk z nízkopříjmové skupiny není schopen vyplnit, ale doopravdy digitální službu, která člověku jednoduše a zkoordinovaně s rostoucími náklady na energie dokáže pomoct. Tohle teď musíme řešit, abychom měli jistotu, že tady nebude polovina obyvatel v insolvenci.

Firmy, prosím vás, chraňte rodiny svých zaměstnanců. Zjišťujte jejich finanční situaci a jestli mají na to zaplatit energie. Nenechte je spadnout do insolvence – platí to hlavně pro fabriky a podobně, ale nestojí to za to riziko. Jsou to vaši lidé a vy se o ně musíte postarat.

A třetí: Jsme ve válce a nikdo nechrání ceny energií

To si jako myslíme, že to spekulanti nevyužijí? Proč nikdo v Česku ani v EU nedefinuje hranice, aby cena elektřiny a plynu nemohla překročit určité meze? Takhle akorát způsobíme, že na tom vydělá Rusko, kterému zaplatíme víc. 

Je jasné, že když vlastníte energetický zdroj, tak na něm chcete vydělávat co nejvíc a nevadí vám, že jde cena nahoru. Ale jen dokud váš odběratel (prodejce elektřiny) bude mít jistotu, že mu za lidi za elektřinu budou schopni platit.

V poslední době poprvé slyším zprávy z energetických firem, že vlastně už nejsou happy, že je zima. Bojí se, že se k nim peníze za elektřinu nedostanou, což by vlastně řetězový krach celé energetiky v Česku i v Evropě. Vidíte to taky? Proč se o tom nemluví? 

A další věc – v Česku samozřejmě nemáme šanci zastropovat cenu elektřiny na globálním trhu, ale EU tu sílu má. A my jí teď náhodou budeme v předsedat. Máme extrémní množství úspěšných lidí, kteří se pohybují na burzách, a ti moc dobře vědí, jaké strategie zvolit či zakázat a jaké povedou k exponenciálnímu růstu ceny. Jenže můžeme si v době války dovolit čekat?

Řekl bych, že jde o tak esenciální věc, že by se měla vyřešit hned. Teď si nemůžeme hrát na úředníky. Teď jde do tuhého a jestli si někdo myslí, že je to na krátkou dobu, rád bych se pletl, ale nejspíš strašně podceňuje situaci. Myslím si, že potřebujeme odhodit papíry a sjednotit se napříč energetickými firmami.

A opravdu si myslím, že bychom měli vyvolat globální diskuzi energetických firem a států o zastropování cen, ochraně obyvatel, a hlavně zastavit to plýtvání. Vždyť plýtváme všichni, i já. 

Takže se ptám sám sebe – co můžu pro to udělat, abychom to mohli spustit? Spojme se, a začněme to řešit dohromady a nahlas. Nečekejme a fakt odhoďme papíry. Nemáme totiž čas.

Autor: Petr Rokusek, zakladatel Nanoenergies