JRD staví nízkoenergetické byty s využitím fotovoltaiky a nabíječek elektromobilů

Společnost JRD hlásí rekordní počet energeticky úsporných projektů v různých fázích realizace, prodeje, přípravy nebo akvizice.  Aktuálně tak developer zastřešuje 25 projektů s téměř 1 800 byty a 9 000 m2 komerčních ploch, které plánuje realizovat nejpozději do roku 2025.

JRD


Byty v nízkoenergetickém standardu bez příplatků

Nízkoenergetický standard firma nepromítá do konečných cen, ty jsou stejné jako u konkurenčních projektů v dané lokalitě. Vývoj podle zakladatele společnosti Jana Řežába směřuje k energeticky pasivním bytům a objektům. 
JRD plánuje v blízké budoucnosti představit patnáct nových projektů se zdravým a úsporným bydlením – od komorních až po velké, které vyrostou například v Praze 12, 10, 5 nebo 4. 

Všechny dohromady nabídnou více než 1 000 bytů, jež doplní řada environmentálně šetrných prvků, jako je příprava k instalaci nabíjecí stanice pro elektromobily, parky s komunitními zahrádkami, chytré lavičky nabíjené solární energií nebo retenční nádrže k ekologickému hospodaření s dešťovou vodou.

„Daří se nám tak zúročit naši usilovnou práci na získávání nových akvizic. Pražský rezidenční trh totiž paralyzuje zdlouhavý a komplikovaný povolovací proces, kdy celá realizace stavby od koupě pozemku až po kolaudaci trvá i deset let. Každý developer, který chce mít dostatečnou nabídku nových bytů, proto musí stále vyhledávat nové příležitosti. Také proto se opět chystáme expandovat i mimo Prahu,“ řekl Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD, podle jehož slov tak má společnost nakročeno správným směrem k dalšímu posílení své pozice na trhu s energeticky úsporným bydlením.

Zelené stavění

K dnešnímu dni má developer ve výstavbě čtyři energeticky pasivní projekty s celkovým počtem 226 bytů – Rezidenci Červený dvůr, Zelenou Libuš, Na hvězdárně Třebešín a třetí etapu Ecocity Malešice. Dále na trh uvedl 432 bytů v projektech Green Port Strašnice, Kratochvíle Stochovská, Rezidence Michelangelova, Bohdalecké kvarteto a Rezidence Trilobit. U prvních tří z nich se chystá položit základní kámen ještě v letošním roce. 

Všechny jsou navržené v souladu s pravidly programu Nová zelená úsporám. To znamená, že splňují nejpřísnější kritéria na energetickou náročnost a charakterizuje je zdravé vnitřní prostředí a minimalizace spotřeby energií i negativních dopadů na životní prostředí. JRD navíc již brzy zahájí práce na inženýrských sítích na pozemcích mimopražského projektu Touškovský háj.

Ekologický punc tak měly již první objekty postavené JRD v letech 2003 až 2006. Pražské projekty ve Velké Chuchli a v Štěrboholech byly prvními stavbami s byty s teplovzdušným vytápěním a rekuperací tepla v České republice v komerční sféře. Druhý z těchto objektů měl navíc střešní fotovoltaickou instalaci.

V letech 2004 až 2008 společnost postavila moderní nízkoenergetické třípodlažní bytové Viladomy Dolní Měcholupy s celkem 18 byty. V roce 2009 dokončila developerský projekt Rezidence Dolní Měcholupy pro 43 rodin. I při výstavbě dalších projektů byly využity nové technologie, fotovoltaická střešní instalace a vznikl i takzvaný energeticky plusový byt.