Jobovka: Letos i v příštích letech náklady na FVE porostou. Jak tomu efektivně čelit?

V roce 2021 jsme zaznamenali historicky nejnižší hodnotu celkových nákladů na investice (LCOE) do nových fotovoltaických elektráren. Letos se tento trend obrátil s tím, že růst LCOE bude zřejmě dále pokračovat. Jaké dopady to bude mít na solární investory? Jak se s tímto trendem vypořádat?

Na výše uvedené otázky Vám odpovídá Benedikt Ortmann, ředitel společnosti BayWa r.e. pro Globální solární projekty. Pokud máte zájem dozvědět se více o budoucnosti fotovoltaiky, trendech a inovacích, přijďte si poslouchnout jeho přednášku na Smart Energy Forum v Praze 18.-19. října 2022.



SN: Podle nedávné studie agentury IRENA klesly celkové průměrné náklady na výrobu elektřiny (LCOE) u nových velkokapacitních fotovoltaických projektů uvedených do provozu v roce 2021 meziročně o 13 %, z 0,055 USD/kWh na 0,048 USD/kWh, přestože ceny oceli, mědi a polykřemíku v roce 2021 vzrostly. A co situace v roce 2022 – lze očekávat změnu v trendu LCOE? Jak investoři reagují na problémy s logistikou a na celkové zvýšení cen fotovoltaických modulů ve světě?


V roce 2021 jsme zaznamenali historicky nejnižší hodnotu LCOE u všech fotovoltaických aplikací. Od té doby ocel, plast, panely, pracovní síla, cupper a dokonce i mikročipy pro střídače výrazně zdražily. Obávám se tedy, že přináším špatnou zprávu: LCOE v roce 2022 a nejspíš i v následujících letech porostou.

Jediným způsobem, jak zmírnit nárůst nákladů na materiál a pracovní sílu, bude zvolit větší instalace v oblastech s vyšším zářením a dále investovat do kvalitních a dlouhodobých konstrukcí fotovoltaického systému. Ale ani navzdoru tomu nebudeme schopni kompenzovat veškerý nárůst nákladů.

Na druhou stranu, také ceny elektřiny budou muset růst, a to se již děje. Zároveň s tím roste inflace a úrokové sazby. Pro investory to znamená, že musí hledat vyšší výnosy, protože investice musí pokrýt proti vyšší inflaci a dražší bankovní financování. Tato kombinace trendů z různých stran trhu tedy znamenají špatnou zprávu pro spotřebitele elektřiny: Ceny elektřiny porostou.

Ve společnosti BayWa r.e. proto nakupujeme materiál na základě dlouhodobých kontraktů – jeden rok a déle – takže nás nedávné logistické problémy tolik nezasáhly. Pokud by však měl tento trend pokračovat, mohlo by dojít ke zpoždění realizací projektů. To je obvykle spojeno s vyššími náklady, než se původně plánovalo.

SN: Objem evropských solárních PPA smluv se v letech 2020/2021 meziročně zvýšil o 47 %. Co je hnací silou tohoto trendu a jak ovlivní budoucnost fotovoltaického průmyslu?

Na trzích s elektřinou nyní panuje zvláštní situace, kterou jsme nezažili od ropné krize před 50 lety. Pro naše průmyslové a komerční zákazníky to jen přidalo další důležitý důvod, proč nakupovat zelenou energii: Obnovitelná energie je nejen ekologická, ale také levnější a bezpečnější, pokud jde nejen o dodávky, ale take i o kolísání cen. V neposlední řadě: Nákup ropy a plynu už není politicky korektní (tj. z Ruska).

Je tedy zcela přirozené, že poptávka po zelených PPA kontraktech extrémně roste a trh se rychle změnil z trhu kupujících na trh prodávajících. To je jeden z důvodů, proč společnost BayWa r.e. nyní vyhlásila výběrové řízení (tj. Tender) na dodávky zelené energie na bázi PPA kontraktů o objemu 10 TWh, kde se zájemci mohou ucházet o dodávky zelené energie z našich španělských a německých aktiv. To je pro fotovoltaický sektor novinka . Jsem přesvědčen, že se s tímto trendem v budoucnu budeme setkávat stale častěji.

Celkově lze konstatovat, že vysoká poptávka zvyšuje ceny energie, což nám pomáhá kompenzovat vyšší materiálové a logistické náklady na nové FVE, které vznikají na druhém konci našeho hodnotového řetězce.

Problém, který zatím nemůžeme vyřešit, spočívá v tom, že 96 % všech ingotů a destiček na světě, což jsou základní komponenty pro solární panely, se vyrábí v Číně. Pokud by se tam stalo něco, co by mohlo ohrozit dodávky, pak by celý solární sektor doslova přes noc zkolaboval.

Na výše uvedené otázky reagoval v rozhovoru pro náš portál Benedikt Ortmann, ředitel společnosti BayWa r.e. pro Globální solární projekty. Pokud máte zájem dozvědět se více o budoucnosti fotovoltaiky, trendech a inovacích, přijďte si poslouchnout jeho přednášku na Smart Energy Forum v Praze 18.-19. října 2022.