Japonci chtějí vyrábět vodík pomocí sluneční energie v masovém měřítku

Skupina vědců z Tokijské univerzity, Šinšu univerzity a dalších ústavů v Japonsku vyvinula soustavu reaktorů se solárními panely o ploše 100 m2, na které byla nanesena fotokatalytická látka. Inovativní zařízení na štěpení vodíku umožní produkovat „zelený vodík“  v dosud nebývalém objemu.

O prvních pilotních projektech v oblasti zeleného vodíku v ČR a ve světě můžete diskutovat s experty na  konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze. 

Zdroj: Wikipedia

 

Fotokatylitické látky jako základ nové technologie

Klíčem k úspěchu podle japonských vědců se staly fotokatylitické látky, které pro tento účel vyvinuli. Fotokatalyzátor je nástroj, který umožňuje a zároveň i urychluje štěpení vody na vodík a kyslík tím, že absorbuje sluneční světlo. Při prováděném experimentálním provozu zařízení se podařilo dosáhnout u více než 70 % vyrobeného vodíku čistoty 94 %.

Japonským vědcům se poprvé v historii  povedlo pomocí štěpení vyrobit vodík z vody v tak rozsáhlém experimentu s využitím soustavy panelů o rozměrech 100 metrů čtverečních. Dalším krokem k praktickému využití této technologie bude pak vývoj nové látky schopné získávat vodík ještě účinněji.

Profesor Domen Kazunari z Tokijské univerzity prohlašuje, že následujícím cílem jejich týmu je dovést tuto inovaci co nejdříve na úroveň, aby byla dostupná na trhu. S její pomocí by totiž mimo jiné bylo možné dodávat velké objemy energie za nízkou cenu.

První investice gigantu Sumitomo

Také obří japonský holding Sumitomo uvedl, že v Austrálii připravuje první projekt pro výrobu a spotřebu vodíku s potenciálem využití slunečního záření s dlouhou dobou denního osvitu.V současnosti Sumitomo usiluje o podepsání smlouvy o inženýringu, zadávání veřejných zakázek a výstavbě projektu v Gladstone v roce 2022, aby mohla zahájit výrobu vodíku v roce 2023.

Sumitomo plánuje, že po zahájení výroby bude zelený vodík vyrobený v Gladstone využívat v průmyslu, mobilitě a k pohonu lodí.  V první fázi projektu hodlá Sumitomo vyrábět 250-300 mt/rok zeleného vodíku z elektrolýzy vody s využitím elektřiny z fotovoltaických elektráren.

O prvních pilotních projektech v oblasti zeleného vodíku v ČR a ve světě můžete diskutovat s experty na  konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.