Jak vydělávat na službách výkonové rovnováhy?

Zdroj: ČEPS
Co je úkolem SVR a kolik je jich zapotřebí?
Principem služeb výkonové rovnováhy (SVR) je zajištovat vyrovnanou výrobu a spotřebu na území České republiky. Výroba a spotřeba elektřiny se v průběhu dne mění, rovnováha v celé soustavě je nezbytně nutná.
SVR zahrnují tři služby, které se také nazývají primární regulace (FCR), sekundární regulace (aFRR ) a terciární regulace (mFRR). Každá z těch služeb má jinou rychlost reakce a podle svého určení reagují na to, co se v soustavě děje.
SVR, které ČEPS k řízení energetických odchylek využívá, upravuje energetický zákon. „A každý poskytovatel, který se chce účastnit trhu se SVR, musí splnit dané podmínky uvedené v Pravidlech provozování přenosové soustavy neboli Kodexu PS.
Rozdíl je v zařízeních, které SVR poskytují. V minulosti to byly hlavně velké elektrárny a teď se dostáváme na úroveň, kdy službu může poskytovat každý, kdo splní nastavené parametry.
Celkem má ČEPS potřebu získat do kladných služeb 960 MW a do záporných služeb rámcově 330 MW. Velikost poptávanch SVR se odvíjí od skladby energetických zařízení v elektrizační soustavě ČR.
Hlavní rozdíly mezi jednotlivými SVR
Primární regulace (FCR) je velmi rychlá a reaguje na odchylky frekvence do třiceti sekund. Poskytovatel této služby musí být schopen do 30 vteřin změnit výkon v rozsahu, který je nakoupen.
Sekundární regulace (aFRR ) je automatická služba, která nastupuje po té primární. Dnes má rychlost 7,5 minuty, na konci roku se bude zrychlovat na 5 minut a v síti automaticky vyrovnává odchylky do určité úrovně.
Terciární regulace (mFRR) pak má rychlost 12,5 minuty. Slouží pro vykrytí velkých odchylek, když sekundární regulace nestačí.
Kdo může poskytovat SVR?
V současnosti funguje trh tak, že každý, kdo má minimálně 1 MW regulačního výkonu, může do trhu SVR vstoupit napřímo. Poskytovatelem SVR v praxi může být samostatný zdroj, nebo samostatná spotřeba, nebo se menší zařízení mohou spojit do virtuálního nebo-li agregačního bloku.
Domácnosti se mají možnost zapojit do systému poskytování SVR prostřednictvím agregátorů flexibility, sdružujících desítky až stovky takových drobných zdrojů. Nestačí však nabídnout jen bateriové úložiště. Poskytovateli flexibility plyne povinnost kombinovat je se zdrojem energie o určitém minimálním výkonu. A ten je pro většinu domácností s pár solárními panely na střeše jen obtížně dosažitelný.
Kolik má dnes ČEPS certifikovaných poskytovatelů?
„Evidujeme řádově 55 poskytovatelů, kteří nabízejí certifikovaný výkon ve stovkách až tisících megawat. Což je teoretická hodnota. Reálná nabízená hodnota jednotlivých služeb závisí na provozu jednotlivých zařízení. A těchto 55 poskytovatelů má ve svém portfoliu přibližně 1500 různých energetických zařízení,“ uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh ve společnosti ČEPS.
ČEPS kupuje SVR v elektronických výběrových řízení 960 MW zvýšení výroby nebo snížení spotřeby a 330 MW snížení výroby nebo zvýšení spotřeby.
Podle Kašáka existuje maximu pro SVR, které může jeden poskytovatel dodat, ve výši 99 MW, aby se udržela rozumná úroveň bezpečnosti. U primární regulace pak jde o 25 MW, aby nedošlo k masivnímu výpadku, když se s nějakým zdrojem/blokem něco stane.
Kolik stojí ročně ČEPS nákup SVR?
V posledních letech výdaje ČEPS na nákup SVR mají tendenci klesat. V roce 2022 za SVR zaplatil ČEPS celkem 17 miliard. V roce 2023 se jednalo o cca 14 miliard a loni 7,5 miliardy. A podobnou částku očekává ČEPS i letos.
„Osobně si myslím, že i díky masivní výstavbě nových zdrojů a třeba i plánům na bateriová úložiště, by mohly služby zlevnit a být tak konkurenceschopné zahraničním poskytovatelům,“ říká Kašák.
Primární regulaci může ČEPS nakupovat i ze zahraničí s tím, že 30 % objemu musí být koupeno na území České republiky. Zbytek záleží na ceně. Dlouhodobě se nákup na území ČR pohybuje mezi 50-60 %.
Pokud se jedná o sekundární regulaci, pak současná legislativa vyžaduje, aby ČEPS 50 % nakupoval na území ČR. Dalších 50% pak může ČEOS koupit v zahraničí za předpokladu, že bude volná přeshraniční kapacita a nabídky budou cenově výhodnější.
V oblasti terciární regulace kupuje ČEPS celý objem na území ČR s tím, že prozatím není zahájen projekt na mezinárodní propojení.
Testování kvality
ČEPS si průběžně prověřuje kvalitu poskytovaných SVR.“Když pominu počáteční certifikaci, kde musí poskytovatel splnit jasně dané parametry, aby mohly poskytovat, tak máme zároveň od všech poskytovatelů, které nám poskytují služby, k dispozici dlouhodobá měření,“ upřesňuje Kašák.
„Víme, jak reagují na naše požadavky a podle toho poznáme, jestli je služba kvalitní nebo ne. A při každé aktivaci vyhodnocujeme, jestli byla služba správně provedena nebo ne,“ uzavírá Kašák.