Jak v zimě optimálně pečovat o fotovoltaickou elektrárnu?
Zimní specifika provozu elektráren
Každý provozovatel fotovoltaické elektrárny by si měl uvědomit, že zimní období od listopadu do března nebude příznivé z pohledu celkové výroby solární energie. V této době solární panely vyrábějí nejméně energie. Výroba v zimních měsících je desetina toho, co elektrárna vyrobí v letním měsíci.
Je to dáno jednak tím, že dnů se slunečním svitem je méně, dny jsou kratší, úhel dopadu slunečních paprsků je nepříznivý. Vše navíc komplikuje sníh, který již v malé vrstvě dokáže snížit výkon panelů téměř na minimum. I když třeba zůstane sníh jen někde u spodního kraje panelů, výroba v podstatě poklesne na nulu.
Se sněhem je nutné v našich zeměpisných šířkách počítat, ale je zbytečné panikařit. Fotovoltaické panely mají velice hladký povrch. Při umístění na šikmou střechu po nich sníh sklouzne a obnaží alespoň horní část panelu. Když vysvitne slunce, tak poměrně rychle sjede i zbytek sněhu.
Fotovoltaické panely se totiž při slunečním záření mírně zahřívají a i při zatažené obloze bývá jejich teplota vyšší než venkovní. Sníh se tak na hladké ploše většinou neudrží. K poškození kvalitních panelů tak sjíždějícím sněhem nedochází.
Proč raději nedělat nic?
Pokud máte panely umístěné na střeše pod vysokým úhlem a se na střeše se objeví sníh, pak je obvykle rozumnější počkat, až samovolně roztaje a sklouzne ze střechy, než se ho snažit odstranit svépomocí.
Navíc, práce ve výškách je nebezpečná a vyžaduje speciální kvalifikaci a vybavení, proto se nedoporučuje jí provádět svépomocí. Rovněž se nevyplatí najímat si k tomuto účelu odborný tým, protože v zimě je málo slunečního svitu, a tudíž i malé množství vyrobené energie.
Ometání sněhu ze solárních panelů většinou nedává smysl. Existují ale výjimky. Když třeba budete mít chatu či chalupu zcela závislou na fotovoltaice v podobě offgridového systému (bez dodávek elektřiny ze sítě), pak se vyplatí v zimě panely samozřejmě ometat.
Kdy se vyplatí panely čistit?
Při sklonu fotovoltaických panelů menším než 15° již toto samočištění nefunguje a panely budou vyžadovat pravidelnou údržbu. Pokud nemají dostatečný náklon, nesklouzávají z nich ani větší nečistoty samovolně.
V případě, že uvažujete o odstranění sněhu z panelů, musíte si dávat pozor, abyste nepoškodili panely nebo jejich nosnou konstrukci. Doporučujeme použít speciální vybavení nebo si najmout specializovanou firmu. Profesionální firmy jsou vybavené vysokozdvižnými plošinami a především speciálními nástroji na čištění.
Pokud budete přeci jen chtít panely čistit sami, vaše bezpečnost musí být na prvním místě. Nikdy nepoužívejte k čištění košťata nebo kovové předměty jako lopaty (ani plastové s hliníkovým okrajem), kterým byste si mohli povrch panelů poškodit. Místo toho je třeba použít speciální stěrky a shrnovače.
Sníh opatrně můžete odstranit, ale vůbec se nedoporučuje škrábat námrazu, pokud nějaká vznikne. Riziko poškození panelů nebo obnažení nějakého vodiče je vzhledem k potřebné vynaložené síle velmi reálné.
Poškrábání povrchu panelů znehodnocuje záruky panelů. Při nesprávné manipulaci může dojít k poškození izolace solárních panelů a ke kontaktu s díly, které mohou vést elektřinu.
Odolají střídače venku zimě?
Fotovoltaické panely i střídače jsou vyrobeny tak, aby byly schopny pracovat v širokém rozsahu teplot a vlhkosti. Například provozní teplotní rozsah střídače SolarEdge SE10K je -20 až +60 °C. Určitě však neuškodí využít několik praktických rad, které zeefektivní provoz střídače v náročných podmínkách zimního období.
Chcete-li ochránit fotovoltaický střídač, který pracuje venku, umístěte jej do krytého prostoru, aby byl střídač chráněn před kontaktem s deštěm nebo sněhem. Nezapomeňte také střídač instalovat směrem na jižní stranu.
Někdy se na „diskuzních fórech“ objevují dotazy, jak chránit kabeláž, která visí pod panely a někdy se dokonce dotýká povrchu střechy, před mrazivým počasím. V tomto případě existuje jediná správná odpověď.
Kabeláž, která visí pod fotovoltaickými panely a dotýká se povrchu střechy, svědčí o nesprávném způsobu instalace, což bude mít časem jistě negativní vliv na provoz fotovoltaického systému. V případě poškození panelů nebo problémů s elektřinou může být nutné poškozené komponenty opravit nebo vyměnit.
Pokud si takové skutečnosti všimnete, měli byste okamžitě zavolat instalatéra, aby závadu odstranil. Je třeba dodat, že kabeláž, která je vystavena přímému slunečnímu záření, by měla být vedena ve speciálních kabelových průchodkách odolných proti UV záření.