Jak úsporně ochladit domácnost pomocí solární energie?

V posledních letech se Česká republika potýká s výrazným oteplováním, které ovlivňuje i vnitřní prostředí v budovách. Před letní sezónou proto stoupají prodeje klimatizací, jež často spotřebovávají velké množství energie. Letošní novinky společnosti DZ Dražice, člena skupiny NIBE, jsou proto určené pro úsporné a efektivní chlazení a vytápění domácnosti, které pomáhá významně šetřit náklady a životní prostředí.


Chlazení, přitápění a ohřev vody pomocí fotovoltaiky

Tuzemský trh tak obohatí unikátní systém vyvinutý se slovenskou společností Logitex, v němž je energie z fotovoltaických panelů přímo využita na chlazení, přitápění a ohřev vody pomocí hybridní klimatizace LX 35/50/70 a ohřívače vody LX ACDC/M+K. Druhou novinkou je pak první dražická klimatizace AIR 26/35/53 s ekologickým chladivem R32, jež dosahuje energetické třídy A++.

Ochrana životního prostředí je jedním z nejdůležitějších témat moderní doby. Otázka využití obnovitelných zdrojů v průmyslu, dopravě či domácnostech se proto přetřásá ze všech stran a lidé je stále častěji vpouštějí do svých domovů. K environmentálně šetrným zdrojům tepla a ohřevu vody patří i fotovoltaické panely napojené do efektivních systémů.

Zajímavým příkladem je přímé využití energie z fotovoltaických panelů na chlazení nebo přitápění domácnosti pomocí klimatizace LX 35 (LX 50, LX 70) a její následné ukládání do vody. Díky tomuto systému, který DZ Dražice vyvinula společně s firmou Logitex, tak není nutné posílat přebytky energie do sítě nebo je ukládat do vlastní baterie.

„Velmi tichá klimatizace LX, jež se skládá z venkovní hybridní a vnitřní jednotky, primárně zpracovává stejnosměrný elektrický proud vyrobený fotovoltaickými panely: pouze v případě, že ho potřebuje více, než jsou panely schopny vyrobit, začne odebírat potřebnou část energie ze sítě. Po vypnutí klimatizace, které je možné uskutečnit pomocí dálkového ovládání nebo aplikací v mobilním telefonu, se systém automaticky přepojí na hybridní ohřívač vody LX ACDC/M+K, a energie se tak začne ukládat přímo do vody,“ konstatuje Martin Grygar, technický manažer sekce fotovoltaiky v DZ Dražice.

„Invertorová klimatizační jednotka funguje podobně jako tepelné čerpadlo systému vzduch-vzduch, umí se tedy přizpůsobit venkovním změnám teplot a domácnost jak ochladit, tak ohřát. Přesměrovávání elektrické energie z fotovoltaických panelů mezi klimatizací a ohřívačem vody zajišťuje maximální využití ekologicky vyrobené elektřiny, rychlou návratnost investice do obnovitelných zdrojů a minimalizaci tepelných ztrát, „dodává Grygar.

Energetické nároky tohoto zařízení snižuje kvalitní ovládání v kombinaci s invertorovou technologií regulace kompresoru. Klimatizace AIR tak dosahuje energetické třídy chlazení A++ a topení A+ a hodnot SEER (energetická účinnost) > 6,1 a SCOP (topný faktor) > 4,0.