Jak si zvolit správný konstrukční systém pro stále větší a výkonnější fotovoltaické moduly?

Současným trendem je stále větší růst výkonu fotovoltaických panelů, který je však spojen s většími rozměry i váhou panelů. Tomu se musí přizpůsobit i konstrukční systémy, zejména to platí i střešní fotovoltaické systémy.

Zdroj: Premium Mounting Technologies

Stále větší a výkonnější panely na trhu

Na trh v současnosti přicházejí stále výkonnější moduly od známých výrobců. Bohužel jsou také mnohem větší a těžší, než tomu bylo v minulosti.  Výkonu panelů dosahují nyní 400 až 600 wattů podle typu instalací.

Investorům to šetří náklady na instalaci a také prostor, kterého je na střechách často velmi málo. Výrobci panelů však nedosahují nových rekordů pouze díky zvýšení efektivity, ale částečně je získávají i výrazným růstem velikosti.

Jak vyřešit instalaci velkých panelů?

Bezpečná a jednoduchá montáž velkých panelů na střechu však dosud nebyla vyřešena. Toto mění společnost  Premium Mounting Technologies (PMT), která na trh uvádí svůj aerodynamický systém s plochou střechou PMT EVO 2.0, který umožňuje bezpečnou instalaci širších modulů.

Nový konstrukční střešní systém PMT EVO 2.0 prošem náročným procesem testování s využitím větrného tunelu, jak vidíte na níže uvedeném obrázku.

Aby bylo možné bezpečně umístit širší a delší formáty nových panelů o vysokém výkonu, přepracovala společnost PMT svůj aerodynamický montážní systém pro plochou střechu EVO 2.0 a učinila jej ještě flexibilnějším. Možná šířka modulu se díky tomu zvětí z 1050 mm na 1300 mm, a délka z 2005 mm na 2400 mm.

Jednodušší montáž

Peter Grass, zakladatel a technologický ředitel společnosti PMT, klade důraz na vývoj řešení, která zjednodušují a urychlují montáž fotovoltaických modulů. Své systému navrhuje tak, aby se zvýšila bezpečnost a současně se při instalaci vyloučily možné chyby.

Například krátké klikací komponenty nejen usnadňují manipulaci, ale také umožňují požadované měření polohy jednotlivých komponentů. „Odpadá tak časově náročné měření v rámci systému a nedochází k chybám při montáži, protože klikové spoje jsou jasně koordinované,“ vysvětluje Grass.

Grass a jeho tým však nejen rozšířili podpěry pro moduly, ale také zvýšili rozteč řad panelů. Projektanti tak mohou zvolit pohodlné rozteče 20 až 30 cm pro snadnou údržbu ve variantě východ-západ nebo mohou rozteče snížit na úzkých šest centimetrů pro optimalizaci výkonu. V jižní variantě jsou vzdálenosti podobně proměnlivé.

Nezávislá certifikace kvality

Společnost PMT neustále zdokonaluje nejen své montážní systémy, ale také klade vysoký důraz na své interní procesy a systém řízení kvality certifikovaný nezávislou institucí TUV SUD tak, aby splnila mezinárodní a národní regulační požadavky.

Úspěch úsilí společnosti PMT v oblasti kvality je oficiálně potvrzen certifikací ISO 9001:2015.

Rychlejší instalace bez snížení kvality

Všechny tyto změny jsou výsledkem rozsáhlých testů v aerodynamickém tunelu, zkoušek součástí a teoretických výpočtů.  Optimalizovaný systém PMT EVO 2.0 proto získal také všeobecné stavební povolení od Německého institutu pro stavební techniku.  Spolu s vyššími výkony modulů se tak zvyšuje montážní doba na 15 kilowattů na osobu za hodinu, a to bez snížení kvality.

Při montáži se nepoužívají žádné ostré malé části, například vrtací šrouby. Díky montáži bez vrtání nevznikají ostré třísky, které by mohly poškodit citlivý střešní plášť.

„Vyvinuli jsme nový produkt, který svou kvalitou, udržitelností a bezpečností dalece přesahuje obvyklé standardy na trhu,“ zdůrazňuje Grass.

Konstrukční systém PMT EVO 2.0 složený z mimořádně širokých nosných ploch základových lišt, základy a podstavce je tak vysoce stabilním řešením pro fotovoltaický elektrárny na pultových střechách. Systém kombinuje celkovou hospodárnost z hlediska pořizovacích nákladů systému, doby instalace a bezpečnosti stavby.

Distributorem konstrukčních systémů společnosti PMT v České a Slovenské republice je společnost KRAJICZECH s.r.o.