Jak se promítne extrémní zdražení solárních panelů do cen fotovoltaických elektráren v Česku?

Od poloviny roku 2020 do současnosti vzrostly velkoobchodní ceny fotovoltaických panelů o téměř 50 %. Další zdražení panelů až o 15-20% může vyvolat současná energetická krize v Číně. Jaké dopady to bude mít na ceny fotovoltaických elektráren v Česku v roce 2022?

O vývoji trhu, nových trendech ve fotovoltaice  a akumulaci energie se více dovíte na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.

Obrázek: vývoj cen fotovoltaických panelů, Zdroj: pvXchange

Reakce na pandemii?

Zdražování solárních panelů na trhu začalo prakticky ihned po vypuknutí pandemie Covid-19. Nejprve se omezila výroba kvůli částečnému uzavření továren v Číně na jaře 2020.  Dalším negativní dopad na ceny panelů mělo zdražení námořní dopravy mezi Čínou a Evropou až na 12 000 €/kontejner, což je desetinásobek oproti počátku roku 2020.

„Ceny fotovoltaických panelů reagují na aktuální zdražování vstupních materiálů a velký nedostatek elektřiny v čínských továrnách. Další skokový růst v cenách křemíku, solárního skla nebo zadních fólii způsobil zdražení panelů o více než 30 % jen v roce 2021,“ říká expert Martin Schachinger, jednatel společnosti pvXchange.com, která patří k největším B2B obchodním platformám pro zprostředkování prodeje FV panelů.

Neradostné vyhlídky

V současnosti výrobce panelů hlavně trápí nejen rostoucí ceny vstupních materiálů, ale zejména jejich akutní nedostatek. Zejména to platí o křemíku, základní suroviny pro výrobu solárních článků, jehož cena stoupla za posledních 12 měsíců o více než 300 % a letos v září o dalších 10 %.

Obrázek: Vývoj cen křemíku v Číně, Zdroj: PV InfoLink

Kvůli současné energetické krizi v Číně skupina 5 největších čínských výrobců  panelů (Longi Solar, Jinko Solar, Trina Solar, JA Solar a Risen) nedávno zrušila kontrakty na dodávky pro první a druhý kvartál roku 2022 s odvoláním na klauzuli o vyšší moci ve smlouvách pro importéry, což nastalo poprvé za posledních 10 let. K postiženým firmám patří i přední dovozci panelů na český trh.

Způsobená situace v dodávkách panelů vyvolala letos na podzim „nákupní horečku“ mezi velkoobchodníky v Evropě, kteří se takto chtěli předzásobit na rok 2022. Mnozí velkoodběratelé mají velké obavy z nedostatku panelů na trhu v roce 2022, kdy se očekává další růst solárních elektráren zejména v Česku, kde se mají po dlouhé době začít stavět znovu velké pozemní elektrárny.

Komplikovaná situace pro investory

Podle experta Martina Schachingera ze společnosti pvXchange lze očekávat další zdražení solárních panelů o 15-20% do konce roku 2021 kvůli současné energetické krizi v Číně, která může vyústit k omezení produkce solárních panelů až o 90% u některých výrobců.

„Doba levných solárních panelů skončila s nástupem pandemie. A jejich zlevnění je prakticky v nedohlednu, na což si budou muset zvyknout investoři do solárních elektráren,“ dodává Schachinger ve svém komentáři k vývoji trhu.

Zdražení panelů o téměř 50%, výrazné zdražení kabelů a konstrukcí se zcela určitě promítne i do cen nových fotovoltaických elektráren (FVE) v Česku. Většina investorů ve svých kalkulacích na konci roku 2020 očekávala, že tzv. CAPEX (nebo-li investiční náklady) u FVE o výkonu 1 MWp budou na úrovni 15000-17000 Kč/kWp.

S ohledem na současný vývoj trhu panelů a zdražení tzv. BOS (ostatní komponenty FVE jako jsou střídače, kabeláž či konstrukce) se reálné CAPEX nových FVE o výkonu 1 MWp v Česku budou pohybovat na úrovni 22 000 – 24 000 Kč/kWp v roce 2022. Velkou neznámou pro investory však zůstává dostupnost kvalitních -tj. Tier-1 panelů v roce 2022 na českém trhu.

Dobrou zprávou pro investory je skutečnost, že budoucí zvýšení CAPEX pro nové FVE se díky extrémnímu zdražení ceny silové elektřiny v Evropě vykompenzuje, takže ekonomická rentabilita FVE zůstane stále velmi atraktivní. Česko tak díky novým dotacím z Modernizačního fondu, Národního plánu obnovy a Fondu na spravedlivou transformaci v řádu stovek miliard čeká nová vlna solárního boomu.O vývoji trhu, nových trendech ve fotovoltaice  a akumulaci energie se více dovíte na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu 2021.