Od října se mění podmínky pro připojování nových fotovoltaických elektráren do sítě
O novinkách v připojování FVE můžete diskutovat se Stanislavem Hesem, expertem ČEZ Distribuce na konferenci Smart Energy Forum v Praze.
Dobrá zpráva pro malé zdroje
Pozitivem nové vyhlášky je usnadnění připojování malých FVE do sítě. Výrobny s výkonem do 10,8 kW připojují na základě oznámení.
Vyhláška stanoví, že neodmítne-li distributor připojení takové výrobny do 30 dnů od podání oznámení, žadatel může výrobnu připojit a začít ji provozovat, při splnění technických a bezpečnostních podmínek.
„Nelze-li zařízení žadatele připojit z důvodů stanovených energetickým zákonem), provozovatel přenosové soustavy nebo provozovatel distribuční soustavy písemně sdělí tuto skutečnost žadateli v případě zařízení připojovaného do napěťové hladiny nízkého napětí do 30 dnů nebo v případě zařízení připojovaného do napěťové hladiny vysokého nebo velmi vysokého napětí do 60 dnů nebo v případě zařízení připojovaného do přenosové soustavy do 90 dnů od podání úplné žádosti o připojení nebo ode dne předání studie připojitelnosti, pokud bylo zpracování studie připojitelnosti vyžádáno,“ je doslovně uvedeno ve vyhlášce.
Vyhláška nově specifikuje obsah oznámení, kam se oznámení podává a že má distributor povinnost připravit změnu smlouvy o připojení na základě zaslaného oznámení.
„Je tedy za splnění výše uvedených podmínek možné připojit do svého odběrného místa novou výrobnu s možností dodávek do distribuční soustavy po pouhém uplynutí lhůty a není nutné čekat na podpis nové smlouvy,“ komentuje změny ve Vyhlášce právní expert Pavel Doucha z advokátní kanceláře DouchaŠikola Partneři.
Negarantované připojení
Od počátku června distributoři pro nové FVE zavedli možnost tzv. negarantovaného připojení. Tím se rozumí možnost distribuční společnosti omezovat výrobu v maximálním rozsahu do 5% celkového vyrobeného ročního objemu bez náhrady.
Nově vyhláška upravuje postupy a lhůty pro distribuční společnosti pro zaslání návrhu takové smlouvy a jeho akceptaci žadatelem o připojení.
„Tyto lhůty se týkají i dalších situací, které nově vyhláška popisuje – pokud je možné žádosti o připojení vyhovět částečně, tedy s nižším, než požadovaným výkonem či příkonem, pak je povinen distributor tuto možnost žadateli nabídnout,“ komentuje vyhlášku právní expert Pavel Doucha.
Sporné změny
Kromě pozitiv nová vyhláška obsahuje méně vstřícné změny pro žadatele o připojení.
Za prvé se zvyšuje měrný podíl žadatele o připojení na nákladech spojených s připojením. Za rezervaci výkonu na hladině VN v případě, že žadatel zajistí vyvedení výkonu na své náklady k místu připojení do distribuční soustavy (typ B) je měrný podíl žadatele navýšen ze současných 180 000 Kč/MW od října nově na 220 000 Kč/MW.
Za druhé, ve svém znění nově také vyhláška detailně dovádí do důsledku další změnu vyplývající z poslední novely energetického zákona. Jedná se o skutečnost, že podle dosavadní právní úpravy byla distribuční společnost podle našeho názoru vázána žádostí, pokud šlo o způsob připojení (např. určení napěťové hladiny) a místo připojení.
„Nová právní úprava, která je obsažena v § 9 odst. 1 ve Vyhlášce tento princip otáčí tak, že je to naopak distributor, kdo rozhoduje o způsobu připojení, bez ohledu na to, co preferuje žadatel,“ upřesňuje právní expert Pavel Doucha.
Kdy to mohlo být důležité?
Například pokud jste jako developer žádali o připojení bytového domu jako jednoho odběrného místa na hladině VN, protože jste měli záměr dodávat do bytů elektřinu částečně i z vlastní výrobny přímým vedením.
„Jestliže distributor trval na tom, že takové připojení není možné a jedinou cestou je připojení každého bytu samostatně na NN, dalo se o tom právně diskutovat. Nyní už to možné nebude a žadatelé jsou takříkajíc v rukou distributorů,“ uzavírá právní expert Pavel Doucha.
O novinkách v připojování FVE můžete diskutovat se Stanislavem Hesem, expertem ČEZ Distribuce na konferenci Smart Energy Forum v Praze.