Jak probíhala unikátní stavba elektrárny ze solárních tašek Hanergy v Jižních Čechách?
Fotovoltaické panely v budoucnosti nahradí na domech solární tašky. Letos v Táboře taková elektrárna vznikla s využitím unikátní technologie od společnosti Hanergy, největšího světového výrobce tenkostěnných panelů na bázi technologie CIGS. Jak probíhala instalace a jaké jsou první zkušenosti s touto technologií?
SN: V srpnu jste v Brně otevřeli unikátní centrum FV technologií. Jaké typy FV panelů zde testujete a jaké jsou první výsledky?
V tomto unikátních centru testujeme v současnosti na jedné střeše tři různé typy FV instalací. První část střechy je pokryta fotovoltaickou střešní taškou Hanergy Hantile. Na druhé části střechy máme instalované tradiční panely přímo do střechy, takzvanou inroof instalaci, nebo-li integrované FV panely do střechy (také se tomu říká BIPV). V poslední třetí části střechy je zde pro porovnání také klasická instalace polykrystalických panelů na klasickou střešní tašku.
Obě první varianty nahrazují klasickou střešní krytinu. Při rekonstrukci nebo nové výstavbě již zájemci o energii ze Slunce nemusí platit za klasické tašky, ale pořídí si pouze integraci do střechy, kde používáme hlavně celočerné panely na černé střechy. Nebo si může zákazník pořídit přímo naši fotovoltaickou střešní tašku Hanergy Hantile.
SN: Letos v září jste jako první společnost v regionu střední a východní Evropy instalovali
střešní solární tašky Hanergy HanTile na střechu rodinného domu v jižních Čechách.
Ano jedná se o instalaci u pana Kuchaře v Táboře. Byla to první instalace této unikátní technologie od společnosti Hanergy, největšího světového výrobce tenkostěnných panelů na bázi technologie CIGS.
SN: Jak dlouho trvala samotná instalace a jaké největší překážky jste museli překonat?
Instalace střešních fotovoltaických tašek Hanergy Hantile proběhla během tři dnů. Pan Kuchař si odkryl střechu a museli jsme udělat obě izolaci a následně laťování celé střechy.
Pod latě jsme dávali speciální fólii, která zabraňuje průniku světla pod tuto fólii. Museli jsme si dávat pozor na přesné a rovnoběžné laťování. To je zásadní pro celou instalaci. Pokud jsou latě vodorovné potom jde vše jako po másle. Následovalo položení tašek na tyto latě a zastringování (tj. připojení) dle projektu.
SN: Proč bych měl jako zákazník vsadit na fotovoltaickou tašku Hantile?
Jednoznačně kvůli použitým technologiím. Taška Hanergy Hantile je unikátní jednak svojí účinnosti, ale také designem a pevností. Jsme přesvědčeni, že ve fotovoltaických taškách je budoucnost nové výstavby a rekonstrukcí střech. Jak rádi říkáme, je to jediná taška, která se sama zaplatí.
SN: Společnost Hanergy nadávno oznámila dosažení světového rekordu v účinnosti CIGS tenkostěnných článků ve výši 23 %. Jaké jsou výhody této technologie oproti tradičním křemíkovým panelům?
Ano, jak jsem zmiňoval v odpovědi na předchozí otázku, jde o celkový výkon elektrárny. Pokud používáme nejlepší technologii na světě je zřejmé, že zákazník za své peníze dostane nejlepší poměr výkon/ cena na trhu. Je pochopitelné, že vývoj takových technologii něco stojí.
Hanergy je jednou ze tří společností na světě, které investovali v loňském roce víc než 100 000 000 USD do vývoje nových technologií. Jen pro představu na vývoji Hanergy HanTile strávili technici více než 10 let.
SN: Na Vašem webu se prezentujete sloganem: „My nejsme prodejci panelů/ Kde „prodejci panelů“ končí, tam my začínáme.“. Co to znamená z pohledu konečného zákazníka?
Zákazník od nás dostává komplexní energetické poradenství. Bohužel prodejci panelů pouze prodají zákazníkovi jednu z pěti elektráren, které mají v nabídce a následně jej nechají takzvaně na holičkách.
My se napřed podíváme na to, kde můžeme v domě ušetřit na účtech za energii. Osvětlení, spotřeba a ohřev vody, vytápění, optimalizace sazby, a platby jak za elektřinu, tak za plyn. A samozřejmě snížení spotřeby elektřiny výrobou vlastní čisté energie ze slunce.
SN: Jaké výhody klientům nabízíte?
My v Czech Energy Teamu, prostřednictvím našich energetických poradců zákazníkům nabízíme celkový energetický servis, který nemůže žádný prodejce panelů nabídnout. Staráme se o účty za energie dlouhodobě a na tom je založená celá naše filozofie vůči zákazníkům. Energetické dobro a dlouhodobý servis, je základem spokojenosti. Roční návštěvy u zákazníků jsou samozřejmostí. Tak jako první revize po čtyřech letech zdarma.
SN: Kolik fotovoltaických elektráren jste letos připravili?
Letos jsme pro naše zákazníky připravili projekty na elektrárny za více než půl miliardy Kč. Část těchto projektů realizujeme již letos, ale současně připravujeme projekty, které budeme realizovat v roce 2020 a 2021, kdy končí podpora z programu NZÚ v současné podobě. Věříme že podpora bude pokračovat dále, jen v jiné formě. Energie ze slunce je tu pro každého a my rádi učíme Čechy vyrábět energii ze Slunce.