Jak pomocí chytré elektrárny optimalizovat spotřebu elektřiny v podniku?
Na výše uvedené dotazy reaguje expert na fotovoltaiku Ing. Miroslav Vavera, jednatel společnosti SUNLUX s.r.o., které již více než 10 let staví pro své klienty „chytré“ fotovoltaické elektrárny (FVE).
SN: Na podzim 2020 jste v Kroměříži dokončili instalaci nové střešní FVE s akumulací pro významného autorizovaného dealera značky Škoda, společnost Autoshop PAULUS s.r.o.. Proč se tato firma rozhodla pro investici do vlastní elektrárny?
Jedná se o střešní FVE o instalovaném výkonu 53,7 kWp, která také využívá systém skladování energie pomocí lithiových baterií s kapacitou 90 kWh. Elektrárna byla realizovaná naší společnosti SUNLUX v rámci dotačního programu OPPIK pro firmy a slouží zejména ke snížení spotřeby elektřiny autosalónu.
Provozovatel této elektrárny, kterým je autosalón Autoshop Paulus v Kroměříží, tímto projektem také reaguje na nový nastupující trend elektromobility, přičemž hodlá zelenou energií ze „solárů“ nabíjet přicházející novinky značky Škoda s elektrickým pohonem.
SN: Jaké komponenty jsou použili na této FVE s akumulací?
Střídač a bateriové úložiště jsou realizovány na platformě společnosti ALPHA ESS, která patří mezi největší světové výrobce lithiových baterií. Za své úspěchy na poli akumulace energie společnost získala prestižní ocenění „Global Cleantech 100 Company“ v roce 2021 a také ocenění za kvalitu jako „Top Brand PV and Storage“ od renomované poradenské společnosti EUPD Research v roce 2021
Akumulační systémy ALPHA ESS (nehořlavé LFP) nabízejí globální standardy a záruky na měniče v délce 5 let. Standardem jsou garance 10 let na baterie bez omezení počtu cyklů. Předností těchto baterií spočívá také ve schopnosti vybíjení cyklovat až 12 000 krát při využívání 80 % své kapacity.
Součástí dodávky jsou kvalitní fotovoltaické panely značky AXITEC, které nabízejí špičkový poměr mezi kvalitou a cenou. V neposlední řadě jsme na této FVE použili optimalizační a monitorovací systém společnosti Tigo. Díky použití Tigo se mimo jiné eliminuje negativní efekt zastínění panelů od komínků, antén a dalších prvků na střeše.
SN: Jaké další výhody nabízí řešení Tigo?
Optimalizační komponenty Tigo umožňují z každého obyčejného panelu udělat velmi jednoduše panel chytrý a to bez ohledu na výrobce panelu i použitého střídače. Jedná se o malé boxy, které lze velmi jednoduše doplnit na zadní stranu každého panelu na zadní straně každého panelu.
Tigo umožňuje v reálném čase analyzovat a monitorovat stav provozu FVE až do úrovně jednotlivých panelů, včetně identifikace PID (Potential Induced Degradation) a upozornění na vzniklé závady.
Především servisní pracovníci a v krizových situacích také hasiči jistě ocení fakt, že funkce PV Safe vypne panely a eliminuje nebezpečné napětí v případě potřeby servisního zásahu nebo dokonce potřeby hašení požárů.
S chytrými panely můžete vytvořit až o 30% delší stringy, protože mají omezené maximální napětí bez ohledu na venkovní teplotu. Pomocí řešení Tigo tak klient ušetří na kabeláži a na střídači.
Pokud máte málo místa na rovné ploše a potřebujete mít řady panelů blíže u sebe abyste mohli instalovat větší výkon, pak v případě optimalizérů Tigo tradiční panely „ochytříte“ a nemusíte se ničeho bát.
Díky unikátním monitoringu na úrovni každého panelů má investor v každý okamžik přesný přehled o výrobě solární energie. Může tak ušetřit nejen na potenciálních ztrátách v důsledku znečištění panelů, ale i na ztrátách času a peněz při identifikaci a hledání vadných panelů nebo nefunkčních stringů.
SN: Na této elektrárně jsou panely natočeny do dvou různých směrů. Proč jste takto postupovali a jaký vliv to má na výkon FVE?
Naším cílem bylo elektrárnu navrhnout a nainstalovat tak, aby výroba elektrické energie byla lépe rozložena do celého dne a umožnila tak spotřebování elektrické energie v průběhu celé pracovní doby klienta. Proto jsou fotovoltaické panely natočeny do dvou různých směrů (jihovýchod + jihozápad)při této konfiguraci je výrobní křivka elektrárny plošší a lépe rozložená v celém dni. Vliv na celkový výnos FVE je přitom v celoročním průměru zanedbatelný.
Díky kombinaci střešních panelů a lithiových baterií je tak zajištěno, že většiny vyrobené solární energie slouží pro vlastní spotřebu energie v autosalónu.
Jaké jsou první praktické zkušenosti klienta s provozem této hybridní FVE?
Tato nová hybridní FVE je v provozu relativně krátkou dobu- od září roku 2020. Je to ještě příliš krátká doba na celkové hodnocení efektivity provozu elektrárny.
Nicméně, instalovaný systém byl schopen i na konci září pokrývat spotřebu elektřiny firmy až z 80%, jak je patrné z níže uvedeného obrázku- tj. reálná data o výrobě z monitoringu bateriového systému.
Na dalším obrázku níže z detailního monitoringu panelů je pak vidět jednotlivé panely a jejich denní výrobu ve Wh. Z monitoringu je také patrný negativní vliv některých střešních prvků na konkrétní panely. Tigo v tomto případě maximalizuje energetický zisk z daného panelu a zároveň zamezuje jeho vlivu na další panely v dané větvi – což by bez optimalizace nebylo možné.
Další informace ohledně řešení Tigo najdete na webu společnosti SUNLUX.