Jak dosáhnout uhlíkové neutrality pomocí moderní energetiky?

Společnost Wattstor nedávno realizovala projekt dosažení uhlíkové neutrality pro svého klienta z Velké Británii. Hlavním cílem je elektrifikace jejího vozového parku a instalace fotovoltaických parkovacích přístřešků.

Zdroj: Wattstor

Pomoc Radě hrabství Northumberland při dosažení uhlíkové neutrality

Rada hrabství Northumberland nabízí na severovýchodě Velké Británie různé služby. Mezi jinými také recyklaci, bydlení, hasičské a záchranní služby, správu silnic a další. Rada prochází významnou transformací s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality a zlepšit udržitelnost svých služeb. Hlavním cílem je elektrifikace jejího vozového parku a instalace fotovoltaických parkovacích přístřešků v ústředí Morpeth County Hall.

Aby toho Rada pomohla dosáhnout, požádala o připojení 1,6MW nabíječek elektromobilů napájených fotovoltaikou o výkonu 800 kWp. Kvůli limitům připojení k elektrické síti v místní oblasti však nebyla schopna modernizovat své 800kVA připojení k elektrické síti. Setkala by se totiž s vážným zpožděním a dodatečnými náklady.

Výzva: překonání limitů připojení k elektrické síti pro urychlení dosažení uhlíkové neutrality

K překonání limitů připojení k elektrické síti, které projekt brzdily, potřebovala Rada ve svém ústředí Morpeth County Hall nainstalovat integrované stejnosměrné řešení pro bateriové úložiště (BESS).

Zásadní je, že technologie DC coupling společnosti Wattstor Radě umožní připojit plný požadovaný výkon 800 kW fotovoltaické elektrárny. Využívá k tomu 400kW bateriového střídače s 2,36MWh baterií. Díky tomu bude Rada moci využít a uložit co nejvíce solární energie. Je to dostatečné množství energie k uspokojení jejích energetických potřeb, přičemž se k elektrické síti připojí pouze povolený výkon 400 kW.

Aby mohla Rada co nejlépe využít svůj fotovoltaický a bateriový systém a snížit náklady díky úsporám ve špičkách a přesouvání zátěže, potřebovala také výkonný systém řízení energie (EMS). Tento systém EMS by optimalizoval výrobu elektřiny na místě instalace. Zároveň by automatizoval řízení energie s ohledem na účinnost a nákladovou efektivitu.

Na dokončení tohoto projektu získala Rada finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) v rámci programu růstu Evropských strukturálních a investičních fondů na období 2014–2020. Jednalo se o velmi konkurenční veřejnou zakázku v rámci celého Spojeného království. Z desítek uchazečů vybrala komise jako partnera pro realizaci a EPC společnost UK Power Network Services. Komise rovněž vybrala společnost Wattstor jako dodavatele technologie.

Cíle:

  • Překonat limity připojení k elektrické síti a umožnit instalaci fotovoltaiky o výkonu 800 kW
  • Podpořit zavádění vozového parku plně elektrických vozidel prostřednictvím stejnosměrných a střídavých nabíjecích stanic
  • Zavést účinné snižování spotřeby ve špičkách a přesouvání zátěže za účelem snížení nákladů

Náš přístup: Energie 3.0 s fotovoltaickým systémem, baterií a systémem Podium

Společnost Wattstor vytvořila návrh na míru a dodala Radě DC-coupled baterii – 400kW/2,36MWh BESS – s 800kW fotovoltaickými parkovacími přístřešky.

Poskytli jsme jim také Podium, náš sofistikovaný systém EMS založený na umělé inteligenci s prediktivními schopnostmi. Systém Podium provádí chytrá rozhodnutí v oblasti řízení energie. Tato rozhodnutí jsou založena na současných a budoucích trendech na trhu s energií a také na energetických potřebách organizace a její předpokládané výrobní a skladovací kapacitě.

Sofistikované schopnosti systému Podium byly jedním z hlavních důvodů, proč byla společnost Wattstor vybrána pro realizaci tohoto projektu. Díky svým algoritmům řízeným umělou inteligencí umožní systém Podium Radě automaticky přesouvat zátěž. Realizuje úspory ve špičkách, vyhýbá se nekomoditním nákladům a řídí zátěž pro 1,6MW AC a DC nabíječky pro elektromobily. To ve výsledku umožní uspořit náklady při maximálním využití solární energie.

Proces:

  • Návrh na míru a dodávka DC-coupled 400kW/2,36MWh BESS – s 800kW fotovoltaickými parkovacími přístřešky
  • Softwarová integrace s AC a DC nabíječkou napájenou prostřednictvím komunikačního protokolu OCPP, což je aplikační protokol umožňující komunikaci mezi nabíjecími stanicemi pro elektromobily a centrálním řídicím systémem
  • Implementace systému Podium EMS 
  • Poradenství a podpora při koordinaci jednotlivých fází projektu

Výsledky: úspěšné zavedení vozového parku EV

Realizace fotovoltaické elektrárny, baterií a sofistikovaného systému EMS umožnila Radě nainstalovat deset 50kW stejnosměrných nabíječek a 50 22kW střídavých nabíječek napájených fotovoltaikou o výkonu 800 kWp a bateriovým střídačem o výkonu 400kW na podporu potřebného výkonu pro nabíjení elektromobilů v místě instalace.

To znamená, že Rada bude moci přistoupit k zavádění svého vozového parku EV. To vše bez překročení limitů připojení k elektrické síti.

Chcete-li se dozvědět více o přístupu společnosti Wattstor k fotovoltaickým a bateriovým systémům, stáhněte si našeho komplexního průvodce výrobou energie z obnovitelných zdrojů na místě instalace v 5 krocích.