Irizar e-mobility se stává první zelenou továrnou na elektromobily v Evropě

Irizar e-mobility otevřel největší fotovoltaickou solární farmu v Baskicku o výkonu 24 MW na území Španělska. Bude dodávat energii i do závodu na výrobu autobusů. Park byl otevřen v pondělí 27. ledna za přítomnosti vládní delegace a předsedy baskické vlády Iñiga Urkullu, zástupců Baskické energetické agentury a partnerů solární farmy EKIAN, v níž je Irizar Group jedním největších investorů.

Zdroj: Irizar

Zdroj: Irizar

 

První továrna s nulovými emisemi v Evropě

 

Energie vyrobená v této farmě bude dodávat do závodu Irizar e-mobility, čímž se stane první továrnou na výrobu elektrických autobusů s čistou energií a nulovými emisemi v Evropě. Irizar Group je angažovaná v ochraně životního prostředí a aktivně podniká kroky v transformaci energie. V roce 2019 získal ve Španělsku Národní cenu za životní prostředí v kategorii produktových služeb.

 

Irizar e-mobility byl otevřen v roce 2018 jako první továrna v Evropě pro elektromobilitu, která byla navržena a postavena na základě konceptů ekologické udržitelnosti s certifikátem energetické účinnosti typu A, maximálním v Evropě.

 

Skupina Irizar vyvíjí a vyrábí své vlastní baterie na základě dohody o partnerství podepsané s Basque Energy Agency a Respol. Poskytuje bateriím také druhý život, aby mohly být znovu použity na konci jejich životního cyklu v autobusech jako úložné komponenty v dobíjecích stanicích pro elektrická vozidla na čerpacích stanicích Repsol.

 

Největší solární farma v Baskicku

 

Solární elektrárna Ekian je veřejně soukromá iniciativa podporovaná agenturou Basque Energy Agency a KREAN, má 22 investorských společností. Elektrárna se nachází na 55 hektarovém průmyslovém pozemku s názvem „La lágrima“ ARASUR Industrial Estate v obci Ribera Baja-Erribera Beitia, Araba.

 

Skládá se ze 66 000 solárních panelů poslední generace, každý s výkonem 355 wattů, což vytváří celkový výkon 24 MW, čímž se zdvojnásobuje současná solární energie v Baskicku. Při plné kapacitě bude produkovat přibližně 40 000 MWh ročně, tj. elektrický ekvivalent spotřebě 15 000 rodin v jednom roce a zabrání emisím asi 14 600 tun CO2, pokud byla tato energie vyrobena z fosilních zdrojů energie.