IRENA: V Česku jsou velmi nízké náklady na stavbu velkých fotovoltaik

Náklady na výrobu zelené elektřiny dál klesají. Zejména to platí o velké pozemní fotovoltaické elektrárny, které začínají masově stavět v České republice. Tvrdí to report Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA).

Zdroj: Nobility

Historický milník

Rok 2023 znamenal historický milník v rozvoji obnovitelných zdrojích energie (OEZ). Podle agentury IRENA nový instalovaný výkon OZE dosáhl rekordních 473 GW. Jedná se o 54% nárůst oproti roku 2022.

Jak uvádí zpráva agentury IRENA, instalovaný výkon v OZE již v roce 2023 atakuje magickou hodnotu 4 TW.  Celkový instalovaný výkon OZE se totiž zvýšil z 3 391 GW v roce 2022 na 3 865 GW v roce 2023 (meziročně jde o nárůst o 14 %).

Tento růst trhu OZE je výsledkem především pokračujícího poklesu nákladů na výstavbu nových zdrojů, které jsou čím dál více konkurenceschopné oproti svým neobnovitelným protějškům. Podle zprávy IRENA až 81 % instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů v roce 2023 vyrábí elektřinu levněji než tradiční zdroje na bázi fosilních paliv.

Nejlevnější fotovoltaika

V období od roku 2000 do roku 2023 poklesly LCOE (celkové náklady na výrobu energie)  nejvíce u fotovoltaických elektráren, a to meziročně o 12 %. Podle analytiků IRENA jsou Česká republika a Bulharsko v Evropě země, ve kterých se dá nejlevněji postavit velká fotovoltaická elektrárna (FVE).   

Pokles nákladů na solární panely údajně přispěl od roku 2010 ke snížení LCOE u velkých FVE o 45 %, zatímco střídače přispěly dalšími 9 %. Dalšími 9 % přispěly konstrukce a další BoS (kabeláž, pojistky a další komponeny).

Podle agentury IRENA se na poklesu LCOE podílely z 28 % náklady na inženýrskou činnost (EPC) a instalace. Na zlevnění LCOE pro FVE měly velký vliv i další náklady jako je zlevnění financování nebo  snížení nákladů na provoz a údržbu elektráren.

Ve svém reportu IRENA také zdůrazňuje, že náklady na krystalické křemíkové  fotovoltaické panely prodávané v Evropě klesly od prosince 2009 do prosince 2023 o 93 %. V této době došlo u fotovoltaiky k poklesu LCOE o 86 %.

Tento pokles nákladů umožnily především technologické inovace a efektivnější výrobní procesy. Nelze ovšem opominout ani obecně rostoucí poptávku po elektřině z obnovitelných zdrojů ve světě.