Investiční skupina Portiva dále diverzifikuje a sází na další rozvoj zelené energie

Nedávno vzniklá finanční skupina Portiva hodlá do svého fondu zaměřeného na udržitelnou energii v příštích letech nakupovat další aktiva se zeleným přívlastkem. Součástí fondu je mimo jiné i „občanská větrná elektrárna.

 

Zdroj: Portiva

Zdroj: Portiva

Třímiliardový kapitál pro další rozvoj

 

Investiční skupina Portiva spouští nový investiční fond, jehož základem mají být udržitelné zdroje energie a takzvané zelené nemovitosti. Cílem je do pěti let soustředit od investorů třímiliardový kapitál.

 

Trend udržitelného investování známý ze západní Evropy pronikl i do Česka. Skupina Portiva, jeden z největších hráčů na tuzemském trhu větrné a fotovoltaické energetiky, spustila vlastní investiční fond. Výnos na úrovni 6 % ročně v něm budou klientům zajišťovat jak obnovitelné zdroje energie, tak „zelené“ komerční nemovitosti osázené střešními fotovoltaickými elektrárnami.

 

Na startu skupina vkládá do fondu dvě elektrárny včetně nejvýkonnějšího větrného zdroje v Česku u obce Vítězná. Ještě do konce roku skupina plánuje přidat další tandem elektráren, tentokrát solárních.

 

„Realitních fondů je v Česku více než dvacet, energetický jen jeden. Rozhodli jsme se výhody obou oblastí spojit s tou odlišností, že klademe velký důraz na udržitelnost. Věříme, že stejně jako v jiných segmentech půjde i v oblasti financí do budoucna o určující faktor,“ říká šéf investiční skupiny Portiva Pavel Svoreň.

První občanská větrná elektrárna

„Jsme pravděpodobně jediní v České republice, kdo provozuje tzv. občanské větrné parky. Umožňujeme, aby do našich elektráren prostřednictvím nákupu drobného akciového podílu zainvestovali i ti, kteří žijí v jejich okolí. Je to trend, s nímž se budeme setkávat častěji,“ konstatuje Svoreň.

 

Součástí jedinečného mixu aktiv je mimo jiné i nejvýkonnější větrná elektrárna v Česku, nacházející se v obci Vítězná na Trutnovsku. Zdroj dosahující výšky 175 metrů disponuje výkonem 3 MW a ročně vyrobí 6 milionů kWh elektřiny. To odpovídá spotřebě čtyř tisíc domácností.

 

Během příštího roku hodlá skupina do fondu dodat ještě čtyři další solární a větrné elektrárny. „Dále předpokládáme, že vstoupíme do nového developmentu po vyjasnění legislativy,“ dodává Svoreň s tím, že skupina zvažuje i nákup zahraničních solárních zdrojů.

Sázka na diverzifikaci

Kromě obnovitelných zdrojů se však nový fond zaměří také na nákupy „zelených“ komerčních nemovitostí v Česku. Půjde o budovy, které samy vyrábějí elektřinu prostřednictvím obnovitelných zdrojů, především střešních solárních instalací.

 

„Trend propojení nemovitostí a velkých střešních instalací pro samospotřebu již přichází i do našeho regionu. Nastavením optimálního instalovaného výkonu lze zvýšit výnos pro vlastníka budovy, potažmo investory a současně zajistit odběratelům stabilní dodávku zelené energie,“ říká výkonný ředitel Portivy.

 

Kromě šestiprocentního výnosu a udržitelného investování bude fond klientům přinášet přidanou hodnotu i v dalších oblastech.

 

Chceme v něm uplatňovat základní principy, na kterých naše skupina vznikla, tedy individuální péči a otevřený rodinný přístup. Investorům proto nabídneme nadstandardní služby v podobě možností networkingu a kulturních či vzdělávacích akcí. Každý, kdo se rozhodne do fondu investovat, bude vědět, že se ocitl v opravdu dobré společnosti,“ popisuje Svoreň.

 

Takzvané kvalifikované investory, tedy lidi se zkušenostmi a kapitálem ve výši alespoň jednoho milionu korun, kterým je fond určen, doplní i sama Portiva. „Ve fondu budeme vždy významným investorem my sami. Našim zdrojům důvěřujeme a tento krok vnímáme jako důležitý závazek vůči budoucím partnerům,“ uvádí výkonný ředitel skupiny.

 

Pro Portivu jako celek znamená spuštění fondu vznik čtvrtého pilíře jejího podnikání. Spolu s automotive, realitami a obnovitelnými zdroji je tak rámec pro její rozvoj v další dekádě nyní kompletní. Rozšiřovat záběr už dál nehodlá, místo toho se zaměří na posilování oblastí, v nichž už působí.