Investice do solární energie poprvé překonají investice do ropy a fosilních paliv

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) letos poprvé překonají investice do solární energie investice do nové těžby ropy a investice do obnovitelných zdrojů obecně získají náskok před investicemi do fosilních paliv.

Zdroj: IEA

Rekordní investice

„Čistá energie postupuje rychleji, než si mnoho lidí uvědomuje,“ komentuje aktuální vývoj v energetice výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Na každý dolar investovaný do fosilních paliv jde nyní podle něj 1,7 dolaru do čisté energie. Ještě před pěti lety byl přitom tento poměr jedna ku jedné.

Celkově by investice do energetiky letos podle odhadu dosáhnou 2,8 bilionu dolarů (617,4 bilionu USD). Z toho více než 1,7 bilionu USD by mělo směřovat do tzv. čistých technologií, jako jsou obnovitelné zdroje, jaderná energie, elektromobily, tepelná čerpadla či zlepšení účinnosti. Zbytek bude směřovat do ropy, plynu a uhlí.

Roční investice do obnovitelných projektů vzrostly od roku 2021 o 24 procent na letošních 1,7 bilionu dolarů ve srovnání s růstem investic do fosilních paliv o 15 procent. Dále IEA očekává, že investice do solární energie letos vzrostou na 380 miliard dolarů oproti 370 miliardám dolarů proudících do nových projektů průzkumu a těžby ropy,

Roční investice do obnovitelných zdrojů energie od roku 2021 stouply téměř o čtvrtinu ve srovnání s růstem u fosilních paliv o 15 procent. Zhruba 90 procent investic do čisté energie pochází z vyspělých ekonomik a Číny, což ukazuje na globální rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi. Investice do fosilních paliv jsou pak stále dvojnásobné proti úrovni potřebné k dosažení čistých nulových emisí do poloviny století.

Nová energetická velmoc

„Čistá energie se pohybuje rychle – rychleji, než si mnozí lidé uvědomují,“ řekl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Investice do solárních projektů mají letos dosáhnout více než jedné miliardy USD denně, za celý rok pak dohromady 380 miliard USD. To udělá ze solární energie skutečnou energetickou velmoc, uvedl analytik institutu Ember Dave Jones.

Podle Jonese se solární energie stává největším nástrojem pro rychlou dekarbonizaci ekonomiky. Ironií však je, že některá z míst, kde je nejvíce slunečných dní, mají nejnižší úroveň investic do solární energie.

IEA také zjistila, že energetičtí giganti nevynakládají dostatečné prostředky k přechodu na obnovitelné zdroje. Na projekty nízkouhlíkových a obnovitelných zdrojů v loňském roce vynaložily tyto společnosti jen pět procent svých finančních toků. Mezi tyto investice řadí IEA také technologie pro zachytávání uhlíku z atmosféry.