Intersolar (7.): Češi nečekají na dotace a masívně investují do nových bateriových systémů

Zdroj: SUNGROW
Na naše otázky během veletrhu odpovídal Vítězslav Rosík, Country Manager for Czechia, Slovakia, Hungary and Romania ve společnosti SUNGROW.
Co je zajímavého k shlédnutí na stánku SUNGROW na veletrhu Intersolar?
Rád bych vypíchnul, pokud začnu od největších produktů, které jsou k vidění na našem stánku, nové centrální střídače řady 1+X 2.0. Jedná se o novou řadu centrálních střídačů, které se mohou k sobě škálovat. U aktuální řady 1+X 1 blok představuje výkon 1,1 MW. U nové řady 1+X 2.0 je má jeden blok výkon 800 kW. Předností těchto zařízení je snadná konfigurovatelnost a údržba. Zákazníkům nabídneme vyšší škálovatelnost díky tomu, že spodní část zařízení zůstane vždy na elektrárně (je zde umístěn přívod kabelů) a horní část střídače obsahuje výkonovou elektroniku, která se může kdykoliv vyměnit. Tímto způsobem výrazně jdeme dopředu směrem k vyšší modularitě. Nejvýkonnější konfigurace této nové řady bude 9,6 MW.
Dále bych rád vyzdvihl naše nové stringové střídače řady SG350HX-20, u kterých nově přicházíme s variantou 6 MPPT, výstupním napětím 800V a chytrým řízením chlazení s AI. Pokud se jedná o bateriová úložiště (BESS), pak letos na Intersolaru předvádíme systém Power Titan 2.0, který je kapalinou chlazený a má s decentrálními PCS. V prodeji je tento BESS od roku 2023 a tedy dodávky začaly v roce 2024. Například ve Velké Británii jsme Power Titan 2.0 dodali pro velkokapacitní úložiště v Bramley o kapacitě 331 MWh. Další větší projekt jsme pak realizovali i v Belgii a to konkrétně 800 MWh Vilvoorde BESS project. V našem regionu CEE máme krásné reference například v Estonsku, Polsku nebo Rumunsku. V neposlední řadě jsme Power Titan 2.0 dodali na projekt největšího bateriového úložiště na světě v Saudské Arábii o kapacitě 7 800 MWh.
Na veletrhu ukazujeme také vodíkové stanice, neboť SUNGROW vyrábí i elektrolyzéry typu PEM i ALK.
Máte na stánku něco vysloveně zajímavého pro české zákazníky?
Zcela určitě bude pro české zákazníky velmi zajímavé naše komerční bateriové úložiště s výstupním napětím 400V jménem PowerStack. Je to kapalinou chlazené BESS stejně jako Power Titan 2.0. Naše zkušenosti s vývojem a provozem utilitních BESS postupně přenášíme do komerčních aplikací z pohledu bezpečnosti i efektivity. Aktuálně ukazujeme na stánku PowerStack nejen ve variantě AC coupling, ale nově i variantu DC coupling, kde je k dispozici i nový 125 kW hybridní střídač. Toto považujeme jako ideální variantu pro Českou republiku. Power Stack se dá jednoduše škálovat, je to venkovní kabinet, který má vše uvnitř, osazené a prodrátované z výroby. Každý modul má výkon 125kW a kapacitu 225kWh. Je to tedy 0,5C řešení. V nabídce máme i 0,25C, kdy zůstává výkon PCS a zapojí se větší kapacita na 450kWh. V dalším roce přijdeme se zmíněným hybridním střídačem SG125HX, který bude fungovat jako standardní hybridní střídač, který známe z domácích instalací. K němu se přivedou panely a z DC strany se do něj připojí PowerStack. Tedy budeme mít takovéto DC coupling řešení na komerční instalace.
Za zmínku určitě stojí i naše asymetrické hybridní střídače řady SHT. Jen a pouze pro Českou republiky a nově i Slovensko je dostupná varianta SH10T, tedy 10kW střídač. Pro celou Evropu máme od roku 2023 k dispozici výkony 15, 20 a 25kW. Střídač má široký rozsah napětí a při neideálním osvitu, vyrábí mnohem více energie než konkurence. Ke střídači máme i nové baterie řady SBH, kde má každý bateriový modul 5kWh. Tato kombinace SHT a SBH umí vybít a nabít baterie proudem 50A což je také výjimečné na trhu. Tedy s naším řešením je domácnost mnohem více nezávislá na energii ze sítě. Nově uvádíme i náš nový smart meter – EMS iHomeManager. Toto zařízení postupně dostává nové funkcionality. Teď umíme spínat bojler, tepelné čerpadlo a nabíječku EV. Uvnitř této domácí EMS je umělá inteligence, která predikuje spotřebu domácnosti a baterie se tak může připravit na následující dny – ví kolik může vybít a nabít. Maximální kapacita baterií pro jeden střídač SHT je aktuálně 80kWh, takže se dá uvažovat i o použití v komerčních instalacích. Zbytek Evropy má k dispozici naše standardní symetrické hybridy.
Díky změnám v dotacích v programu Nová Zelená Úsporám (NZÚ) od března platí povinnost instalace BESS v každé nové domácí střešní FVE, což je unikátní vývoj v Evropě. Stane se to standardem i na dalších trzích?
Podobný vývoj sledujeme například i v Rumunsku, kde se v rámci nových domácích FVE bude téměř vždy přidávat i BESS. Platit to má i pro retrofity stávajících velkých FVE. Nejen v Rumunsku, ale i na dalších evropských trzích drtivá většina nových projektů FVE bez ohledu na velikost nyní zahrnuje BESS.
Česko je na prahu nové vlny bateriového boomu. Díky nové legislativě a částečně i dotacím se u nás připravuje nová pipeline BESS projektů v řádu 2000-3000 MWh. Jak se to odráží v poptávkách po BESS od Vašich klientů v Česku?
Musím říci, že v komerčních aplikacích, kde nabízíme škálovatelné úložiště PowerStack, jsme již na českém trhu prodali několik kontejnerů. Současně evidujeme řadu poptávek i po velkokapacitním BESS řady Power Titan 2.0, kde uzavíráme první kontrakty. Řada českých zákazníků vůbec nečeká na dotace, chtějí být se svými projekty BESS mezi prvními na trhu, a proto hledají zkušeného partnera, jako je Sungrow. V brzké době očekávám první objednávky od našich českých klientů.
Státní fond životního prostředí spustil nové dotace na elektrolyzéry na konci ledna 2025. V Česku se již připravuje několik projektů na výrobu zeleného vodíku. Evidujete poptávky od českých zájemců o elektrolyzéry, které SUNGROW komerčně vyrábí?
Již od minulého roku máme v regionu střední Evropy (na trzích v Česku, Slovensku a Maďarsku) první reálné zájemce o elektrolyzéry. Na těchto projektech pracuje náš speciální evropský tým, který se zabývá výhradně vodíkem. Aktuálně kolegové pracují na několika projektech v oblasti zeleného vodíku v řádu stovek MW.
Poslední otázka- proč by zájemci o bateriové úložiště neměli sledovat „samotný hardware“ ale také se zajímat o EMS?
Můžu potvrdit, že Energy Management System (EMS) je pro nás představuje klíčové téma. EMS se stává nejdůležitějším prvkem nejen bateriových projektů. Je to dáno tím, že řízení energetického managementu ve firmách či domácnostech se dostává do centra pozornosti investorů. Proto jsme nedávno přišli na trh s vlastním EMS řešením „iHomeManager“,který bude řídit samotnou domácí FVE. Díky využití umělé inteligence (AI) toto zařízení se samo naučí reagovat na chování rodinného domu a tomu pak přizpůsobí pak například trading přebytků vyrobené solární energie na spotovém trhu nebo kdy nabíjet elektromobil.Právě využití EMS v rámci bateriového úložiště v kombinaci s našimi hybridními střídači pomůže „zchytřit“ celou instalaci FVE a v neposlední řadě umožní investorům rychlejší návratnost investice.
U komerčních nebo velkých utility projektů je EMS většinou třetí strany. Je to tedy ověřené evropské řešení, které přikazuje střídačům, co mají dělat. My v Sungrow tedy dodáme „ruce“ a EPC nebo investor si vyberou a integrují EMS, která je „hlavou“ celého projektu.
Redakce portálu www.solarninovinky.cz děkuje za rozhovor Vítězslavu Rosíkovi, který pracuje v SUNGROW jako Country Manager for Czechia, Slovakia, Hungary and Romania.