Intersolar (4): Rostoucí počet insolvencí potvrzuje napětí v solární a baterkové branži

Z veletrhu Intersolar přinášíme čtenářům našeho portálu www.solarninovinky.cz sérií reportáži. Ve třetí reportáži jsme informovali o prvním perovskitovém panelu, který se začne brzy komerčně vyrábět. Ve čtvrtém přínášíme pohled na proces konsolidace fotovoltaického a bateriového trhu.

 

Zdroj: Bloomberg

 

Vlna insolvencí je předzvěstí konsolidace

Klesající poptávka po nových fotovoltaických elektrárnách v Evropě a masívní převis výrobních kapacit stojí za prudkým poklesem cen fotovoltaických panelů a bateriových systémů. Několik oznámení insolvencí před a v průběhu veletrhu Intersolar jsou předzvěstí velkých otřesů na trhu, který projde v následujících dvou letech výraznou konsolidací.

Společnost Solarnative, který letos jako výrobce mikrostřídačů na Intersolaru měla stánek, se zřejmě s veletrhem definitivně rozloučila. Ještě první den (středa 19. června) firma oznámila na svém stánku a v tiskově zprávě, že hledá investora. Poslední den veletrhu (pátek 21. června) firma v tiskové zprávě oznámila insolvenci.

Podobný osud (insolvence či bankroty) v průběhu jarních měsíců postihl rakouského výrobce fotovoltaických panelů Energetica a rakouského výrobce bateriových systémů Xelectric.  Do vážných finančních problémů se v květnu dostal německý výrobce chytrých měřících přístrojů Solandeo, který se také nyní nachází v insolvenci.

První obětí z tržních turbulencí je také čínská společnost Akome. Tento čínský výrobce panelů byl v polovině června „delistován“ nebo-li vyloučen z čínské burzy cenných papírů. Důvodem jsou finanční potíže společnosti Akome, která nedávno oznámila přerušení výroby solárních panelů.

Společnost Akome vykázala auditované čisté ztráty za roky 2021, 2022 a 2023 v celkové výši přibližně 2 miliardy čínských juanů (cca 6,4 miliardy Kč). Kvůli dluhům po splatnosti byly od konce května zmrazeny bankovní účty společnosti Akome a jejich dceřiných společnosti. Zajímavé je, že společnost Akcome byla ještě v květnu uvedena na seznamu agentury Bloomberg jako výrobce fotovoltaických modulů první úrovně (Tier-1) pro 2. čtvrtletí roku 2024.

Padající ceny a masívní konsolidace trhu

Zdroj: Inside Climate News

V posledním roce došlo k masívním propadu velkoobchodních cen solárních panelů i bateriových článků/systémů. Jedním z důvodů je masívní převis výrobních kapacit oproti současné poptávce na trhu.

Toto nutí výrobce i obchodníky masívně zlevňovat, přičemž často ceny padají pod reálné výrobní náklady. V Evropě jsme navíc letos svědky klesající poptávky po nových fotovoltaických systémech, což přináší tlak také na instalatéry fotovoltaických systémů, kteří jsou nuceni snižovat ceny i marže.

Navzdory velmi turbulentní situaci na trhu do výroby solárních panelů stále vstupují noví hráči z oblasti klimatizace či spotřební elektroniky jako je společnost TCL. Kromě toho se výrobci panelů nově přesouvají na sousední trh, kterým je akumulace energie či systémů nabíjení elektromobilů.

Rok 2024  a 2024 bude velmi nestabilní, protože zejména trh se solární energií a skladováním energie se bude potýkat s nadměrnou výrobní kapacitou a geopolitickými problémy (zavádění ochranných cel na dovoz panelů z Číny do USA či Indie). Mnohé společnosti zřejmě tuto kombinaci faktorů zřejmě nezvládnou a trh opustí.

Avšak společnosti, které konsolidací přežijí, budou štíhlejší a budou mít lepší pozici pro další růst než kdykoli předtím proto, aby se svezly na další vlně energetické transformace.