Intersolar (3):  První perovskitový panel s certifikací TUV míří do komerční výroby

Z veletrhu Intersolar přinášíme čtenářům našeho portálu www.solarninovinky.cz sérií reportáži. Ve druhé reportáži jsme informovali o novém typu sodíkové baterie. Ve třetím dílu reportáže dnes představujeme první komerčně brzy vyráběný solární panel na bázi perovskitů, který prošel úspěšnou certifikací od německého institutu TUV Rhineland .

Zdroj: GCL Technology

Úspěšná certifikace a zahájení výroby

Na veletrhu Intersolar Europe oznámil přední čínský výrobce křemíkových waferů a panelů GCL Technology (dále jen “GCL”), že vyvinul nový tandemový modul z perovskitu a křemíku, který bude o polovinu levnější než stávající mainstreamové křemíkové panely.  Jeho sériová výroba bude záhájena v průběhu roku 2025.

Podle prohlášení GCL nový tandemový panel na bázi perovskitu- křemíku úspěšně v testech splnil požadavky normy IEC. V praxi to má znamenat, že panel bude degradovat podobně jako standardní křemíkové solární panely.

Společnost GCL očekává, že se tento typ panel začne sériově vyrábět v průběhu roku 2025. Předností nové technologie mají být nízké výrobní náklady. Výrobce tvrdí, že nový panel  bude téměř o 50 % levnější (tj. 0,075 USD/1 Wp) než současné panely vyráběné z krystalického křemíku, které nyní stojí  cca 0,15 USD/1 Wp.

Martin Wang, mluvčí společnosti GCL v této souvislosti uvedl, že perovskitové panely společnosti byly použity v projektu testovací solární elektrárny o výkonu 1 MW, který koncem roku 2023 zprovoznila společnost China Three Gorges.

Dvě varianty

Společnost GCL na svém stánku předvedla dva typy perovskitových solárních panelů.  První z nich představoval čistě perovskitový panel a druhý tandemový perovskitový- křemíkový solární panel.

Konverzní účinnost čistě perovskitového panelů je cca19 %, zatímco účinnost tandemového panelu přesahuje 26 %.

Oba panely prošly certifikačními testy TUV Rhineland IEC 61215 a IEC 61739, což potvrzuje skutečnost, že budou degradovat stejně jako standardní křemíkové solární panely. Zástupci společnosti GCL očekávají, že tandemový panel překoná 27% účinnost již v příštím roce po zahájení komerční výroby.