Unikátní řešení pro Agrovoltaiku

Společnost GOLDBECK SOLAR, přední poskytoval fotovoltaických systémů, získala ocenění na veletrhu Intersolar 2021 za inovativní modulární konstrukční systém MarcS určený pro agrovoltaiku.

Zdroj: GOLDBECK SOLAR

Zdroj: GOLDBECK SOLAR

Unikátní řešení

Díky inovativní modulárnímu systému, který nese značku MarcS (Modular Arc System), lze fotovoltaický systém instalovat ve formě solárních oblouků. Vzniká tak fotovoltaické řešení, která je k dispozici nejen pro výrobu solární energie, ale prostor pod nosnou konstrukci zůstává využitelný i pro zemědělské účely (tzv. Agrovoltaika).

MarcS tak umožňuje při maximalizaci výroby solární energie a současně nabízí efektivnější využití půdy, která zůstává zachována pro zemědělské účely.

Obrovská přidaná hodnota pro zemědělství

Inspirace pro design produktu MarcS  vychází nejen z 20 let zkušeností s budováním solárních systémů, ale také z přání a nápadů zemědělců, kteří se podíleli na vývoji produktu.

MarcS představuje pro zemědělce zajímavý způsob, jak získat větší příjem z úrody tím, že využijí půdu dvojím způsobem. „MarcS přichází na trh jako inovace, která zohledňuje problémy v zemědělství a nabízí pro ně vhodná řešení,“ vysvětluje Joachim Goldbeck, jednatel společnosti GOLDBECK SOLAR.

Tvar oblouku je staticky velmi pevný a je hojně využívaný v architektuře, stejně jako se běžně vyskytuje v přírodě.  MarcS je navržen tak, aby se oblouky s panely mohly posouvat po bočních lištách.

Poloha oblouků je flexibilně nastavitelná. Plochy pozemků lze tímto způsobem libovolně uvolňovat nebo chránit před slunečními paprsky. Tato funkce je zajímavá zejména pro alternativní využití pozemků.

Pro zemědělce MarcS nabízí další výhody. Moduly chrání zvířata a rostliny před extrémními povětrnostními podmínkami, jako je krupobití, sucho nebo nadměrné sluneční záření.  Díky MarcS lze lépe regulovat teplotu, vlhkost a světlo, což optimalizuje kvalitu chovu a sklizně. Produkt je navržen tak, aby zemědělcům umožňoval zachytávání vody pro pozdější zavlažování.

Automatizovaná montáž

V budoucnu společnost GOLDBECK SOLAR připravuje v rámci produktu MarcS koncept automatické nebo poloautomatické montáže, který přináší rychlost a přesnost. „Vstupujeme do nové generace montáže solárních elektráren.  Díky produktu MarcS je výstavba mnohem jednodušší a rychlejší,“ říká Joachim Goldbeck, jednatel společnosti GOLDBECK SOLAR.

MarcS bude od roku 2022 nejprve nabízen na nizozemském trhu. Jako první instalace s využitím tohoto produktu  se plánuje výstavba nové elektrárny o výkonu 45 MWp v Holandsku. Poté bude  produkt MarcS uveden na další trhy.

Další informace o systému MarcS najdete na webu www.goldbecksolar.com/marcs nebo na níže uvedeném videu.