Intersolar (2): Co má společného 65 krav a 7800 fotovoltaických panelů?

Přinášíme Vám druhý díl našeho seriálu reportáži z veletrhu solární techniky Intersolar v Mnichově, která probíhá ve dnech 6. až 9. května. Horkým tématem na veletrhu je agrovoltaika a její různé formy,  které se prezentují na několika stáncích. Podle předních expertů ze společností jako je Belectric, Baywa a dalších předních EPC společností končí éra tradičních pozemních solárních elektráren. V budoucnu se kvůli nedostatku půdy budou stavět pouze agrovoltaické elektrárny (APV), které umožní smysluplné využití zemědělství a solární energetiky na zemědělské půdě. Právě takový projekt na konferenci Intersolar prezentovala společnost Nestle.

Zdroj: Nestle

Stín pro krávy a výroba solární energie

V německém  Biessenhofenu vzniká něco výjimečného. Přímo vedle výrobního závodu Nestlé Nutrition zde společnost BayWa r.e. EMEA staví agrovoltaickou elektrárnu (APV) ve spolupráci s s místním zemědělcem Gerhardem Metzem. Cílem projektu je vyrábět čistou elektřinu pro nedaleký výrobní závod Nestlé a zároveň vytvořit prostor pro chov 65 krav a telat.

Na projektu této APV se využije celkem 7 800 fotovoltaických panelů, které vyrábějí pro Nestle solární energii, jenž pokrývá přibližně 25 procent spotřeby elektřiny jejího nedalekého závodu. Kromě toho panely  poskytují stín a ochranu pro zvířata- krávy.

To nejlepší na projektu?

Díky této agrovoltaické instalaci (APV) na zemědělské půdě vzniká elektrárna a současně zůstane zachována zemědělská výroba v plném rozsahu – včetně sklizně sena.

 „Způsob duálního využití plochy zemědělské půdy  v případě našeho projektu „Cow-PV“ ukazuje, že dokážeme sladit potřeby podniků, zvířat a životního prostředí,“ říká  Jörg Schmitt, manažer pro životní prostředí a udržitelnost výrobních závodů Nestlé v Německu.

Podle experta na agrovoltaiku Stephana Schindele ze společnosti BayWa r.e. EMEA tento projekt dokazuje, že je možné najít udržitelné energetické a zemědělské řešení, které se vzájemně smysluplně doplňují.

Tento projekt může být i inspirací i pro Česko, které se letos rozhodlo legislativně nastavit podmínky pro rozvoj agrovoltaiky, vč. dotací, které budou brzy oznámeny.