Intersolar (1.): Solární energetiku čeká obří boom v této dekádě, ale i krachy výrobců

Tento rok přinese značné turbulence na trhu, ale také i další rekord v novém instalovaném výkonu ve světové fotovoltaice. Shodli se na tom experti během konference na veletrhu Intersolar v Mnichově. O tomto veletrhu přinášíme čtenářům našeho portálu www.solarninovinky.cz sérií živých reportáži z veletrhu.

Zdroj: BNEF

Až 585 GW nového výkonu ve fotovoltaice

V roce 2024 poroste světová fotovoltaika o 585 GW, jak o tom na konferenci Intersolar informovala přední analytička Jenny Chaseové z agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF).  Pro srovnání – je to o třetinu více než v roce 2023.

Expanze solární energetiky je v současnosti specifická v tom, že v odvětví solární energetiky existuje převis výrobních kapacit oproti globální poptávce po nových fotovoltaických instalacích.V současnosti je výrobní kapacita fotovoltaických panelů  přibližně 1 100 GW, což je mnohem více než  predikovaný růst trhu v tomto roce (585 GW).

Navzdory skutečnosti, že některé továrny na výrobu solárních panelů zastavily svou činnost či snížily výrobu, ceny polysilikonu fotovoltaických článků a panelů se dostaly na historická minima v letošním roce. Za poslední rok a půl velkoobchodní ceny panelů poklesly o téměř 65 %.

Turbulence a dominance Číny

Podle agentury BNEF bude mít většina předních čínských výrobců panelů letos mnohem nižší marže, než tomu bylo v minulosti. Je to způsobeno poklesem cen fotovoltaických panelů o více než 50% na meziroční bázi.

Nízké marže pro výrobce panelů mají trvat nejméně do roku 2025, než se trh panelů zkonsiliduje a omezí se investiční výdaje do nových výrobních kapacit. Současně dojde k uzavírání výrobních závodů, které produkují solární články typu-P,  po nichž nyní výrazně klesá poptávka na trhu.

BNEF očekává, že nízké marže výrobců budou pokračovat nejméně do roku 2025, což omezí probíhající investiční výdaje do nových výrobních kapacit. Současně dojde  k uzavírání starších solárních výrobních závodů.

Nastávají “bouři “ na trhu řada výrobců panelů nemusí přečkat. Americké a indické výrobce solárních panelů chrání vysoká cla na dovoz levných panelů z Číny, avšak výrobci panelů v zemích EU jsou chráněni mnohem méně a čekají zřejmě velmi turbulentní časy.

V branži panuje jedna “jistota”.  Čína opět podle prognózy BNEF v roce 2024 nainstaluje než 50 % světové kapacity ve výrobě solární energie a stejně jako v roce 2023 zopakuje své světové prvenství.

Kdy svět instaluje 1 000 GW ročně ve fotovoltaice?

Bude to v roce 2028, nebo možná až v roce 2028? Na tuto otázku analytici BNEF nedokáží dát v současnosti jasnou odpověď.

Nicméně, prudký pokles cen fotovotaických panelů a také baterií dramaticky urychlí investice do nových fotovoltaickcýh instalací ve světě. Boom fotovoltaiky bude každopádně spojen s prudkým poklesem cen bateriových systémů akumulace energie (BESS), což bude pohánět rozvoj hybridních solárních systémů vybavených právě BESS.

Právě hybridní solární eletrárny v kombinaci s BESS jsou schopny předcházet  záporným velkoobchodním cenám elektřiny v době, kdy je slunečno. A také umožní  časový posun solární výroby do cenné večerní špičky, kdy jsou na trhu nejvyšší ceny elektřiny.