Inteligentní energetické systémy pro domácnosti táhnou rozvoj elektromobility i fotovoltaiky

Pandemie Covid-19 má negativní dopady na řadu odvětví světové ekonomiky. Nicméně, některé obory ale naopak výrazně rostou.

Zdroj: S-Power Energies

 

Růst solární energetiky

Podle poradenské společnosti Wood Mackenzie poklesl v roce 2020 celosvětový prodej osobních vozidel o 20 %. Prodej elektromobilů naopak o 38 % vzrostl. Celosvětově posiluje také fotovoltaika.

V USA v roce 2020 vzrostl výkon střešních instalací na obytných domech o rekordních 3,1 GW, tedy o 11 % více proti loňsku. Instalovaný výkon evropských solárních elektráren, který kromě střešních projektů zahrnuje i pozemní farmy, se v roce 2020 zvýšil o 18,7 GW, což je rovněž o 11 % víc než v roce 2019.

Také Česko, které dosud ve využívání fotovoltaiky za jinými zeměmi zaostávalo, zaznamenalo v roce 2020 doslova raketový růst. Na střechách rodinných domů vzniklo téměř pět tisíc instalací, což společně s novými fotovoltaickými elektrárnami na kancelářských budovách, obchodních centrech a zemědělských a průmyslových halách představuje ve srovnání s rokem 2019 růst o více než 100 %.

Podle analytiků je tento trend spojen nejen se státními dotačními programy, úsilím domácností a firem o dosažení úspor a vyšší energetickou soběstačnost, ale také s masivním nástupem nových on-line systémů sledování a regulace spotřeby energií v domácnostech.

Zavádění inteligentních spotřebičů

Nejnovější studie ukazují, že lidé odebírají méně energie, pokud jsou schopní sledovat spotřebu ve svých domovech v reálném čase. Zavádění inteligentních spotřebičů však může jít ještě o krok dále.

Systémy by mohly reagovat na signály ze sítě a pomoci při přesunu spotřeby od špiček k obdobím, kdy je k dispozici více obnovitelné energie. Inteligentní technologie tak podle expertů umožní, aby i domácnosti hrály významnou roli na cestě k nízkouhlíkové energetice.

Jednu z nich začátkem února představila kalifornská společnost SunPower, která se specializuje na dodávky solárních systémů pro domácnosti. Její nová mobilní aplikace umožňuje majitelům domů řídit výrobu, využití a skladování elektřiny v reálném čase. Uživatelé vidí a mohou ovlivnit nejen kolik elektřiny právě spotřebovávají, ale i to, kolik peněz za ni v danou chvíli utrácejí.

Britské a španělské společnosti Pod Point a BP Pulse působící v oblasti elektromobility, přišly s aplikacemi, které poskytují data nejen o tom, kolik energie spotřebovala nabíječka elektromobilu při aktuálním nabíjení, ale i jaké jsou průběžné i historické náklady. Některé wallboxy pro soukromé garáže bude možné ovládat hlasem prostřednictvím Google nebo Amazon asistentů.

Britské úřady na začátku roku 2021 rozšířily systém podpory zvaný Homecharge, v rámci kterého dostávají vlastníci domácích nabíječek pro elektromobily dotaci 350 liber (asi deset tisíc korun), i na majitele aut, kteří žijí v pronajatých nemovitostech.

Německý parlament v polovině února 2021 přijal zákon, který nařizuje nabíjecí infrastrukturu v každé nové nebo renovované budově s určitým počtem parkovacích míst. Technologii, která umožní instalaci nabíjecích bodů, musí mít každé parkoviště s více než pěti místy, v případě nových nebytových budov musí existovat nabíjecí místo pro každých šest míst, stávající nebytové prostory musí mít dobíjecí bod od roku 2025, pokud mají více než 20 parkovacích míst.

Rakousko zase realizuje ambiciózní plán s názvem Jeden milion střech. V roce 2020 rakouské ministerstvo pro klima schválilo částku 50 milionů EUR na rozvoj solární energie v obytných, veřejných a soukromých budovách. Celkově se dosud v zemi podařilo instalovat téměř 16 tisíc střešních solárních systémů s celkovou kapacitou 332 MW.