Inspirace pro Česko: Čína vyslala jasný signál světu, že velké solární elektrárny již nepotřebují dotace ani aukce

Čína už nebude dále od prosince 2019 podporovat rozvoj velkých (tzv. utilitních) fotovoltaických elektráren (UFVE) na zemi formou aukcí, ani pomocí pevných výkupních cen. Čína tak světu jasně vysílá signál, že fotovoltaika dospěla, a ke svému dalšímu rozvoji již nepotřebuje tradiční dotace. Informuje o tom agentura REUTERS.

Solar Hybrid


Konec podpory pro velké soláry

Díky razantnímu poklesu cen solárních panelů a také střídačů se segment UFVE v Číně dostal na úroveň nákladů na výrobu elektřiny z tradičních fosilních elektráren s tím, že výroba solární energie dosáhla tzv. „výrobní parity“. Od ledna 2020 bude Čína formou dotací podporovat rozvoj pouze větrných farem, biomasy a rovněž distribuované výroby solární energie, včetně fotovoltaických projektů pro snížení energetické chudoby v 11 regionech po celé zemi.

Podle čínského energetického regulátora (NEA) se na největším světovém fotovoltaickém trhu světa letos v první až třetím kvartálu nově připojilo 16 GW nových fotovoltaických elektráren, což znamená výrazný pokles oproti stejnému období v roce 2018 (41 GW) kvůli omezení dotací. 

Navzdory letošnímu poklesu trhu však Čína jasně vyslala do světa signál, že fotovoltaika v segmentu UFVE dospěla do fáze, kdy k dalšímu rozvoji nebude zapotřebí ji dále finančně stimulovat. Podobná situace panuje na řadě dalších trhů celého světa, kde se velké solární parky vyplatí investorům stavět bez tradičních dotací, které obvykle nahrazují nové obchodní modely jako jsou PPA (smlouvy na dodávku solární energie mezi výrobci a konečnými dodavateli).

Podobnou cestou by se mělo vydat i Česko, kde se připravují nové projekty na výstavbu UFVE. Zavádět pro ně aukce již nemá smysl. Podporu si zaslouží pouze malé fotovoltaické elektrárny pro vlastní spotřebu, nebo v kombinaci s akumulací. 

Poučí se naši politici z vývoje v Číně?