Inspekce FVE pomocí dronů: Co obnáší a kdy se vyplatí?
O zkušenostech s inspekcí FVE pomocí dronů se bude diskutovat na fotovoltaické konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 9.-10. října 2024.
Jak často provádět kontrolu elektrárny?
FVE je skvělým zdrojem elektrické energie, ale mnozí investoři často zanedbávají její pravidelnou údržbu, která dokáže prodloužit nejen životnost elektrárny, ale hlavně zvýší množství vyrobené elektrické energie. Inspekce s dronem poskytují kvalitní a přehledná data o stavu FVE.
„ Inspekce s dronem poskytují kvalitní a přehledná data o stavu fotovoltaiky. Způsob snímaní dronem je velmi bezpečný, zejména při létání nad fotovoltaikou, která je nainstalovaná na střeše objektu. Při kontrole FVE totiž nepotřebujeme vstupovat do prostoru fotovoltaiky jak na střeše, tak na zemi, dron má dostatečný dosah signálu a baterky si nabijeme z auta,“ říká Miroslav Kleinbauer ze společnosti INSPEKTRA, která se zabývá leteckou diagnostikou FVE pomocí dronů.
Většina problémů se dá včas zjistit pomocí inspekce solárních panelů. Ideální je pravidelná údržba a monitorování, a to ideálně dvakrát ročně pro velké FVE (nad 1 MWp) a např. jednou ročně pro menší FVE (50 kWp a více) s tím, že kontrolu doporučujeme provést periodicky a dále při převzetí díla, při akvizici FVE, při prodeji FVE a také při přijímání FVE do pojištění. Kromě přirozené degradace je potřeba kontrolovat také závady panelů, ale i chyby při instalaci, které ovlivňují výkon elektrárny nejvíce.
„Nejúčinnější je inspekce pomocí dronů s následným vyhodnocením pomocí sofistikovaného softwaru, který umožňuje efektivně sledovat stav panelů a identifikovat potřebnou údržbu nebo opravy. Pravidelná kontrola FVE pomocí dronů pomáhá udržovat panely v optimálním stavu, což minimalizuje výkonové ztráty a maximalizuje výrobu elektřiny,” informuje Kleinbauer.
Jaké vady na elektrárně může odhalit dron?
Aby se předešlo mnohým problémům s fotovoltaickými panely, je třeba je pravidelně FVE kontrolovat. Kontrola termokamerou, která je umístěná na dronech, je v tomto případě ideální řešení, protože teplotní extrémy na fotovoltaických panelech se v termogramu (= obraz získaný s pomocí termokamery) velmi dobře zobrazí. Drony umožňují rychlou a efektivní inspekci FVE bez zdlouhavé přípravy a ručního měření.
Letecká termografie FVE umožňuje mj. detekci potenciálních poruch na úrovni jednotlivých článků (hot-spoty), poruch spojených s by-pass diodami, indikaci možné přítomnosti PID a dalších potenciálních problémů odhalitelných IR kamerou. Kromě přirozené degradace panelů se totiž mohou vyskytnout i závady na jednotlivých panelech nebo závady v instalaci (zapojení) panelů. Některé z těchto závad nejenže snižují celkový výkon elektrárny, ale mohou být i nebezpečné.
„Mezi nejčastěji identifikované poruchy na FVE patří hotspoty (přehřívající se články ve FV panelu), třetinová porucha, vyhřátý vodivý spoj jednotlivých článků, rozbité sklo, neaktivní panel nebo string,“ dodává Kleinbauer ze společnosti INSPEKTRA.
Vyplatí se to?
FVE je třeba diagnostikovat za vhodných podmínek. Ty základní můžeme shrnout takto:
- FVE musí být v provozu a dodávat proud do zátěže.
- Měření je třeba provádět za slunného dne s osvitem alespoň 600 W/m2. Ideální teplota vzduchu je +20 °C.
- Rychlost větru je během měření nízká, nejvýše však 5 m/s. Čím vyšší rychlost větru, tím hůře jsou měřitelné rozdíly teplot na FV panelu.
Pro kontroly FVE se používá dron s termokamerou s vysokým rozlišením, díky němu se nemusí mezi řadami fotovoltaických panelů fyzicky chodit, ale létat a to přináší výhody.
„Kontrola 1 MWp nám s dronem zabere 20-40 minut dle jejího umístění (louka, střecha, průmyslový areál). Díky tomu můžeme provést celou kontrolu FVE za ideálních podmínek – sluneční osvit minimálně 600 W/m2,“ doplňuje Kleinbauer.
Ukázku nejpodrobnějšího druhu inspekce můžete vidět na videu níže:
„Díky dlouholetým zkušenostem v oboru jsme si vyvinuli vlastní software pro správu dat, vyhodnocení, a reportování stavu FV panelů. Vyhodnocení je tak velmi rychlé, přesné, podrobné a závady jsou přesně zaneseny rovnou na výkresu fotovoltaické elektrárny, data nemusí viset nikde na cloudu a jsou tak bezpečně uložena, “ uzavírá Miroslav Kleinbauer ze společnosti INSPEKTRA, která se zabývá leteckou diagnostikou FVE pomocí dronů.
O zkušenostech s inspekcí FVE pomocí dronů můžete diskutovat s Miroslavem Kleinbauerem na fotovoltaické konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 9.-10. října 2024.