Inovativní bateriová technologie HE3DA zaujala odborníky z NASA. Podaří se firmě získat prestižní ocenění?

Unikátní české baterie HE3DA letos postoupily mezi 10 finalistů prestižní soutěže americké kosmické agentury NASA a budou na začátku října představeny předním odborníkům v technologiích v Novém Mexiku v USA. Během finálového klání soutěže NASA bude ve dnech 7.-8. října 2019 společnost HE3DA reprezentovat Dr. Jan Procházka,  autor patentu bateriové technologie.

HE3DA


Inovativní technologie zaujala odborníky z NASA

Nápady přijaté v rámci letošního ročníku NASA iTech se týkají čtyř hlavních technologických oblastí, tedy  ukládání energie, energeticky účinných technologií, průlomových objevů v lékařství, radiační ochrany, zmírňování a hardwaru. Pátá oblast, označovaná jako inovace X-Factor, zahrnuje technologie, které se nevejdou do ostatních kategorií, ale mohly by výrazně ovlivnit průzkum vesmíru. 

V rámci říjnového vědeckého fóra v Novém Mexiku budou vybrány tři vítězné týmy. Nedostanou peněžní ocenění, ale budou moci využít dlouhodobého poradenství, které pomůže tyto technologie dále rozvíjet komerční trh.

Dr. Jan Procházka se finálového klání zúčastní osobně a bude  usilovat o to, aby se řešení HE3DA stalo jedním ze tří vítězů celé soutěže NASA iTech. Společnost HE3DA se v současnosti připravuje na spuštění výroby v budované největší evropské továrně na lithiové baterie a moduly záložních zdrojů Magna Energy Storage (MES) v Horní Suché u Havířova.

„Baterie HE3DA zaujaly odborníky z NASA zejména proto, že umožňují inovativní skladování energie pro planetární povrchové moduly a snižují závislost na dalších systémech. Je to pro nás velká čest a potvrzení toho, že baterie skutečně fungují a mají parametry, které dlouhodobě popisujeme,“ řekl hlavní akcionář projektu MES Radomír Prus.

Úspěšné testy v Nevadské poušti

„Už při našem testování v nevadské poušti se ukázalo, že baterie HE3DA může být dlouhodobě pod napětím, což je kritický parametr pro použití jako záložního zdroje v pohotovostním režimu, nejen ve vesmíru, ale také například v datacentrech, bankách nebo nemocnicích,“ uvedl autor patentu HE3DA Jan Procházka.

HE3DA testuje své baterie od minulého roku v Nevadě v extrémních podmínkách při teplotách od minus 15 stupňů po plus 50 stupňů Celsia. „Budeme velmi rádi, pokud v soutěži NASA iTech uspějeme, ale už postup mezi nejlepších deset projektů je obrovský úspěch,“ dodal Procházka.

Výrobní technologie HE3DA v továrně MES v Horní Suché bude jednou z prvních, která bude kompletně robotizovaná a automatizovaná, výrobní procesy budou splňovat podmínky Průmyslu 4.0. Půjde tedy o ukázkový příklad moderní investice s vysokou přidanou hodnotou, který dává prostor pro vznik celého nového odvětví s možností uplatnění pro desetitisíce lidí.

Baterie, kterou patentovala společnost HE3DA, dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za velmi nízkou cenu, ale s vysokou bezpečností. Dva základní typy baterií budou sloužit buď jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu, nebo budou mít využití v elektromobilech či v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie. 

Aktuální informace o spuštění výroby baterií a další novinky HE3DA můžete získat na konferenci a výstavě Smart Energy Forum v Praze dne 19. listopadu.