innogy očekává výrazný nárůst zájmu o fotovoltaiku
Prudký růst trhu a nedostatek komponentů
innogy registrovala v roce 2021 čtyřnásobný nárůst poptávky a připravila se na tento trend s ročním předstihem. Firma si vybudovala zázemí se sklady v Králově Dvoře, posílila prodejní tým i instalační kapacity.
Na trhu je aktuálně obrovský převis poptávky a kdo si nenakoupil dostatečné zásoby, může mít problém sehnat komponenty pro své zakázky. Výhodu mají instalační firmy, které situaci a vývoj na trhu odhadly správně a stihly se dostatečně předzásobit.
„Kvůli značnému zájmu o realizace solárních střešních elektráren mohou mít některé instalační firmy letos problémy se zajištěním jednotlivých komponentů pro své nasmlouvané zakázky a jejich termíny dodání mohou být nereálné. S ohledem na obrovskou poptávku, za kterou stojí zejména růst cen energií v posledním roce, jsou totiž sklady velkoobchodů na letošní rok prakticky vyprodané a dodávky nových komponentů z továren v Číně se výrazně zpožďují,“ říká Petr Kalčev, produktový manažer fotovoltaiky ve společnosti innogy.
Současná situace se jeví tak, že kdo nemá zásoby, může mít značné problémy instalovat fotovoltaiku v domluvených termínech. „Díky silnému finančnímu zázemí skupiny innogy jsme se také dokázali s předstihem předzásobit a máme materiál potřebný k instalaci fotovoltaiky zajištěný na celý letošní rok,“ vysvětlil P. Kalčev.
Investice do komponentů
„V současné době objednáváme komponenty už i na rok 2023, abychom pro své zákazníky měli vše potřebné k dispozici,“dodal Kalčev. Pokud jde o vlastní zpracování zakázek, innogy disponuje modernizovaným systémem prodejní aplikace.
„Aby odbavení zájemců bylo co nejrychlejší, rozhodli jsme se zastaralý systém nahradit a modernizovat. A díky novějšímu řešení od Microsoftu, které nám pomáhala vyvinout společnost ACTUM Digital, se může náš prodejní tým více věnovat zákazníkovi a individuálně jeho požadavkům,“ upřesnil Kalčev.
Platforma obsahuje množství kalkulací a parametrů, innogy jen do systému zadává potřebná data od zákazníka. Systém kombinuje jeho požadavky a možnosti fotovoltaické elektrárny, aby navrhl optimální řešení. Bere proto například v potaz řadu parametrů o nemovitosti zákazníka, včetně její geolokace, solární intenzity a typu technického řešení. Na jeden klik pak aplikace vygeneruje celý set dokumentů potřebných pro realizaci elektrárny.
Až 98 % instalací od innogy pro domácnosti jsou systémy s ukládáním přebytků do baterií. Průměrná instalace je elektrárna s 15 panely s instalovaným výkonem 6,75 kWp a její cena se pohybuje po odečtení dotace okolo 277 tisíc korun.