IEA: V roce 2020 zažil svět nejrychlejší růst obnovitelných zdrojů za posledních 10 let

Globální růst kapacity obnovitelných zdrojů energie (OZE) po loňském prudkém růstu v letošním roce zpomalí, protože vyprší platnost vládních programů podpory. V roce 2020 však OZE zažily nejrychlejší tempo růstu za posledních 10 let pandemii navzdory.  Vyplývá to z analýzy, kterou nedávno zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: Amper Meteo

Mírný pokles v letošním roce

Nové projekty v oblasti OZE, včetně větrných a solárních elektráren, vzrostly v loňském roce celkem o 45 procent oproti roku 2119. Kapacita větrných elektráren se za poslední rok zdvojnásobila na cca 250 GW, zatímco solární elektrárny rostly o 50 procent rychleji než před pandemií. Svůj podíl na tom stále má rostoucí podpora čisté energie ze strany světových vlád a firem.

Nárůst využívání čisté energie v Číně, Vietnamu, Evropě a Spojených státech přiměl organizaci IEA k revizi prognóz pro nadcházející roky. Další růst nyní očekává o 25 procent vyšší oproti svým předešlým odhadům. Takzvaná zelená energie byla loni vzácným světlým bodem ekonomiky, která loni kvůli pandemii Covid-19 zažila obří propad.

V roce 2021 plánují developeři plánují téměř 270 gigawattů nové kapacity v OZE, což proti loňsku představuje mírný pokles o tři procenta. Jedna z největších změn se letos odehraje v Číně. Tato země se loni na celkovém růstu nových obnovitelných zdrojů podílela zhruba polovinou, nová kapacita činila více než 137 gigawattů. Letos se však čeká pokles o 20 procent, protože skončil vládní program podpory fotovoltaické elektrárny.

Nutný vyšší růst pro splnění klimatických cílů

Podle IEA je však ke splnění klimatických cílů je potřeba, aby byl růst vyšší, a to až ve výši 630 GW každoročně. Jedině tak lze do roku 2030 dosáhnout celosvětové klimatické neutrality.

Jak predikují experti IEA přírůstek nové kapacity i přes mírný letošní pokles pokles tedy zůstane vysoký. OZE se budou na celkovém růstu nové kapacity výroby elektřiny podílet asi 90 procenty.

Ke snížení emisí v příštích letech je ale potřeba ještě větší rozšíření obnovitelných zdrojů, protože tyto zdroje musejí jednak nahradit uhlí a plyn v elektrárenských sítích, zároveň je ale potřeba, aby držely krok s očekávaným růstem poptávky, protože silniční doprava a průmysl stále více závisejí na elektřině.

Výkonný ředitel IEA Fatih Birol uvedl, že světové vlády by měly tuto dynamiku podporovat zaváděním opatření, která povzbuzují k větším investicím do solárních a větrných elektráren, do infrastruktur s nimi souvisejícími a do dalších slibných technologií pro získávání energie z obnovitelných zdrojů.

„Masivní rozšíření čisté energie je zásadní pro to, aby měl svět šanci dosáhnout svých nulových emisních cílů,“ řekl Birol.