IEA: V důsledku pandemické krize vzroste poptávka po obnovitelných zdrojích energie

Mezinárodní energetická agentura (IEA) na konci dubna provedla analýzu hodnocení dopadů pandemie koronaviru na globální energetiku. Podle IEA v současnosti svět prochází největší ekonomickou krizi od roku 2008, která má za následekrekordní snížení emisí skleníkových plynu o 8 % a také posílení rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve světě.

Zdroj: WinSolEnergy

Zdroj: WinSolEnergy

Posílení role OZE v energetice

 

Pandemie onemocnění covid-19 představuje podle IEA pro světovou energetiku největší šok za více než sedmdesát let. IEA to uvedla ve svém aktuálním reportu nazvaném Global Energy Review 2020.

 

Na současné situaci je podle IEA pozitivní, že pandemická krize situace odstraní dominantní spotřebu fosilních paliv. Naopak po obnovitelných zdrojích poroste poptávka.

 

Experti IEA letos očekávají, že podíl OZE na růstu nově instalované kapacity dosáhne 5 procent. Dojde k tomu navzdory tomu, že řada plánovaných projektů nových větrných a solárních elektráren ovlivňuje narušení dodavatelského řetězce v důsledku dočasného zastavení výroby klíčových komponentů v Asii. Celkově to povede letos k tomu, že růst zelené energie bude nižší než v předchozích letech.

 

Celkově by měly OZE letos dosáhnout na 30 % podíl na výrobě elektřiny ve světě. Naopak, Naopak jaderná a uhelná energie je letos na cestě k poklesu o 3 procenta. Podle expertů IEA k dalšímu rozvoji OZE v roce 2020 dva hlavní faktory: pokles spotřeby fosilních paliv a růst zejména solárních a větrných elektráren na přelomu roku.

 

Historický okamžik

Ve své aktuální zprávě IEA predikuje, že během letošního roku dojde k poklesu spotřeby energie o 6 procent, což je sedmkrát větší propad než po celosvětové finanční krizi v roce 2008. V praxi to znamená, jako kdyby se světové spotřeby vypadlo množství energie, které za celý rok spotřebuje Indie, třetí největšího spotřebitele energie na světě.

 

„Je to historický šok pro celý energetický svět. Za současné bezprecedentní zdravotní a hospodářské krize prudce klesá poptávka po všech palivech, zejména po uhlí, ropě a zemním plynu. Za nevídaného úbytku spotřeby elektřiny se drží pouze obnovitelné zdroje energie,“ konstatoval šéf IEA Fatih Birol.

 

„Zatím je příliš brzy na to, aby se daly vyhodnotit dlouhodobé dopady, ale energetické odvětví, které vzejde z krize, bude jiné než to, které do ní vstoupilo,“ dodal šéf agentury IEA.

 

Zatímco poptávka po elektřině se ve světě v prvním čtvrtletí snížila o 2,6 procenta, výroba energie z obnovitelných zdrojů se ve stejném období zvýšila o tři procenta. IEA předpokládá, že do konce roku dosáhne podíl obnovitelných zdrojů elektrické energie třiceti procent. V prvním čtvrtletí se blížil 28 procentům.