IEA: Energetická krize vyvolá megaboom obnovitelných zdrojů energie do 5 let

Růst kapacity obnovitelných zdrojů energie (OZE) se v příštích pěti letech celosvětově zdvojnásobí, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě v prosinci 2022. Hlavním důvodem je současná energetické krize ve světě.

Zdroj: Portiva

Obří boom

Celosvětový růst kapacity nových OZE se v příštích pěti letech zdvojnásobí. „Během následujících 5 let se postaví stejné množství nových OZE jako za posledních 20 let. OZE se stanou největším zdrojem energie a předstihnou uhelné elektrárny,“ říká Fatih Birol, ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Podle analytiků IEA růst nových kapacit OZE podpoří zejména obavy o energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu. Do roku 2027 by se tak celková kapacita mohla zvýšit na 5640 gigawattů (GW). Byl by to nárůst o 2400 GW, což odpovídá dnešní celkové energetické kapacitě Číny. Odhad růstu je o 30 procent vyšší než před rokem.

Vysoké ceny plynu a elektřiny způsobené letošní globální energetickou krizí zvýšily atraktivitu investic do obnovitelných zdrojů energie. K růstu přispívá i to, že Spojené státy, Čína a Indie zavádějí opatření a tržní reformy na podporu rychlejšího zapojení obnovitelných zdrojů. Vyšší ceny fosilních paliv na celém světě v poslední době zvýšily konkurenceschopnost fotovoltaiky a větrné energetiky vůči ostatním palivům.

Kapacita fotovoltaiky se ztrojnásobí

„Obnovitelné zdroje už rychle expandovaly, ale globální energetická krize je nastartovala do nové mimořádné fáze ještě rychlejšího růstu, neboť země se snaží využít jejich výhod pro energetickou bezpečnost,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Dodal, že v příštích pěti letech svět přidá tolik energie z obnovitelných zdrojů jako za posledních 20 let.

IEA očekává, že obnovitelné zdroje budou v příštích pěti letech představovat více než 90 procent celosvětové expanze výrobní kapacity elektřiny. Do začátku roku 2025 pak obnovitelné zdroje překonají uhlí a stanou se největším zdrojem k výrobě elektřiny.

Globální kapacita fotovoltaických elektráren se do roku 2027 podle nynějších odhadů téměř ztrojnásobí. Kapacita větrných elektráren se téměř zdvojnásobí, zatímco poptávka po biopalivech se do roku 2027 podle aktuálních odhadů zvýší o 22 procent.

Kumulativní instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren ve světě se podle prognózy IEA téměř ztrojnásobí a vzroste během následujících 5 lete o téměř 1 500 GW. Do roku 2026 překoná instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren  zemní plyn a do roku 2027 také uhlí.

Navzdory současným vyšším investičním nákladům na pořízení nových fotovoltaických elektráren v důsledku zvýšených cen komodit zůstává solární energetika nejlevnější variantou výroby elektřiny z pohledu nákladů na nové zdroje ve významné většině zemí světa. Distribuovaná fotovoltaika, například střešní solární elektrárny na budovách, bude rovněž rychleji růst v důsledku vyšších maloobchodních cen elektřiny a rostoucí politické podpory, která má spotřebitelům pomoci ušetřit peníze za účty za energii.