Hyundai Motor Group a SK Innovation budou spolupracovat na vývoji ekosystému baterií pro elektromobily

Společnosti Hyundai Motor Group (HMG) a SK Innovation Co. se dohodly na spolupráci při vývoji udržitelného ekosystému baterií pro elektromobily (EV), které jsou stěžejní součástí budoucího odvětví mobility.

Zdroj: Nissan

Zdroj: Nissan

Hodnotový řetězec baterií

Obě strany na počátku září oznámily plán spolupracovat v různorodých obchodních oblastech souvisejících s bateriemi pro elektromobily, jako jsou např. řešení prodeje baterií, služby pro správu baterií a opětovné využití a recyklace baterií.

Uvedená spolupráce pramení ze společné potřeby obou firem vybudovat hodnotový řetězec baterií a dosáhnout co nejvyšší ekologičnosti komerčních aktivit pokrývajících celý životní cyklus baterií pro elektromobily.

Na rozdíl od stávajících schémat spolupráce různých poskytovatelů služeb mobility a výrobců baterií zaměřených primárně do dodávky baterií se spolupráce Hyundai-SK zaměří na účinný cyklus využívání baterií označovaný BaaS (Battery as a Service – baterie jako služba) se zahrnutím služeb pronájmu nebo leasingu. Očekává se, že výsledkem této spolupráce bude rychlejší rozvoj různorodých systémů spolupráce mezi poskytovateli služeb mobility a výrobci baterií.

Synergické efekty

Obě uvedené firmy chtějí prostřednictvím této partnerské spolupráce posílit stabilitu dodavatelského řetězce na poli baterií a vybudovat účinný cyklus zdrojů od recyklace až po výrobu. Cílem spolupráce je také snížit uhlíkové emise a podpořit optimální návrh propojující elektromobily s opětovným využíváním baterií.

Obě společnosti také hodlají dosáhnout synergií maximalizace přidané hodnoty prostřednictvím optimálního návrhu baterií. V rámci zahájení spolupráce se obě strany zaměřují na počáteční proces shromažďování a ověřování bateriových modulů z vozů e-Niro od Kia Motors.

Dvojice firem bude konkrétně hledat řešení pro maximalizaci hodnoty a ekologičnosti baterií elektromobilů, včetně dalšího využití těch baterií, které nejsou nadále použitelné pro vozidla, ale mohly by se uplatnit v jiných oblastech, jako např. systémech pro ukládání energie (ESS – Energy Storage Systems); a dále řešení recyklace baterií s cílem extrahovat ekonomicky využitelné kovy, jako jsou např. lithium, nikl a kobalt.

Zvýšení konkurenceschopnosti

Očekává se, že tyto inovace povedou ke zvýšení hodnoty a konkurenceschopnosti odvětví recyklace baterií, které bude opěrným pilířem budoucí éry elektromobilů.

HMG a SK Innovation kromě toho plánují využít synergie obchodní infrastruktury a schopností přidružených společností obou uvedených firem, zahrnujících různorodá odvětví, s cílem posílit konkurenceschopnost vlastních baterií a posílit růst v souvisejících oblastech.

„Spolupráce Hyundai Motor Group s firmou SK Innovation, tedy prvořadým dodavatelem baterií pro naši globální platformu E-GMP (Electric Global Modular Platform), jejíž premiéra je naplánována na rok 2021, je prvním klíčovým krokem k maximalizaci synergií mezi poskytovateli služeb mobility a specialisty na baterie,“ uvedl Joungčo Či, prezident a ředitel pro inovace ze skupiny Hyundai Motor Group.

„Tato spolupráce mezi Hyundai Motor Group, která stojí na čele popularizace elektromobilů v rámci globálního trhu, a firmou SK Innovation, disponující vyspělými technologiemi v oblasti vývoje a recyklace baterií, je mimořádně smysluplná v tom, že firmy spojují síly při spolupráci napříč celým životním cyklem elektromobilů,“
 uvedl Dongseob Jee, prezident divize baterií ve firmě SK Innovation.