Hydrogen Eagle: PKN Orlen plánuje postavit v ČR, Polsku a na Slovensku síť vodíkových center s využitím zelené energie

Polská petrochemická skupina PKN Orlen by se mohla stát středoevropským lídrem na trhu vodíkových paliv. Společnost plánuje postavit v Polsku, České republice a na Slovensku síť vodíkových center, která budou využívat vodík z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Wikipedia

Sázka na vodík

Pod názvem Hydrogen Eagle realizuje PKN Orlen projekt, jehož cílem je mít do roku 2030 roční výrobní kapacitu padesát tisíc tun vodíku.

Koncern PKN Orlen uvedl, že Hydrogen Eagle je investiční program, který zahrnuje vybudování mezinárodní sítě vodíkových center využívajících obnovitelné zdroje energie a inovativních zařízení na zpracování komunálního odpadu na vodík s nulovými a nízkými emisemi. Součástí bude také více než sto čerpacích stanic pro soukromá i veřejná vozidla s vodíkovým pohonem.

„Díky odvážným a inovativním investicím v Polsku, České republice a na Slovensku má skupina ORLEN šanci stát se středoevropským lídrem v oblasti vodíkových paliv.. Vstup do oblasti udržitelné výroby vodíku nám v příštích desetiletích poskytne konkurenční výhodu v maloobchodě, rafinérském průmyslu a energetice. Navíc nám umožní výrazně snížit naši uhlíkovou stopu a bude důležitým krokem k dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050,“ říká Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN ORLEN.

Šest nových vodíkových center

Plány počítají s výstavbou celkem šesti nových vodíkových center. Tři mají být v Polsku, dvě v České republice a jedno na Slovensku. Všechny budou využívat obnovitelné zdroje energie. Závod na přeměnu odpadu na vodík má stát v polských městech Plock a Ostrolenka a také v České republice. Z celkového počtu čerpacích stanic jich 54 bude v Polsku, 22 v České republice a 26 na Slovensku.

S využitím elektrolyzérů se bude vodík vyrábět s nulovými emisemi s tím, že zařízení bude budou poháněno větrnou energií na moři nebo fotovoltaikou na pevnině.

Projekt HYDROGEN EAGLE posílí vznikající evropskou vodíkovou páteřní infrastrukturu (EHB) a podpoří budování evropských kapacit v oblasti výroby vodíku s nízkými emisemi uhlíku. Jeho realizace přispěje k výraznému snížení emisí CO2 a rozvoji obnovitelných zdrojů energie, čímž podpoří cíle uzavřeného cyklu hospodářství.