Hudební festival v Nizozemsku bude napájet největší solární parkoviště na světě

Festival Lowlands v Nizozemsku každoročně navštíví více než 50 000 milovníků hudby. Festival se každoročně koná po dobu 3 dní na předměstí Amsterdamu, kde vystupuje řada předních alternativních umělců – od rockových a popových hvězd až po světoznámé DJ.

Zdroj: Lowlands Festival

Přechod na zelenou energii

Vzhledem k tomu, že se Evropa orientuje na alternativní zdroje obnovitelné energie, snaží se festival Lowlands zlepšit své ekologické aspekty.

To je důvod, proč se zde letos dokončila stavba nového solárního carportu, nebo-li parkoviště. Parkoviště se rozkládá na ploše 350 000 metrů čtverečních,  a je pokryto 90 000 solárními panely a disponuje místem pro více než 15 000 automobilů. Jedná se o největší solární instalaci svého druhu na světě.

“Jako organizátoři festivalu chceme pěstovat optimistickou vizi budoucnosti a podílet se na řešení klimatických problémů,” říká ředitel Lowlands Eric van Eerdenburg. “Doufáme, že tato stavba nového solárního parkoviště může být pro naše návštěvníky zdrojem inspirace, jak přispět – byť jen malou měrou – k tomu, aby byl svět udržitelnější.”

Elektřina pro 10 000 domácností

Na festivalu se každoročně spotřebuje přibližně 300 000 kWh elektřiny, přičemž drtivou většinu tohoto množství tvoří energie z fosilních zdrojů. Výstavbou solárního carportů pro auta dělá festival obrovský skok směrem k zelené energii – a mění představu o vztahu mezi hudebním průmyslem a klimatem.

Zatímco návštěvníci festivalu parkují a baví se u pódia, solární parkoviště je schopno současně vyrábět až 35 MWp energie ze slunce. To je dostatek energie pro zásobování 10 000 domácností nebo 100 festivalů v Lowlands.

“Jedná se o důležitý krok v rámci naší energetické transformace směrem k využívání výhradně obnovitelných zdrojů energie,“ dodává ředitel Lowlands Eric van Eerdenburg.

Ve snaze o snížení emisí používá festival Lowlands  na solárních přístřešcích  bifaciální solární panely, které disponují jedinečnou technologií solárního článku, který je schopen propouštět světlo z obou stran za účelem výroby solární energie.

V praxi to znamená, že světlo odražené od země lze využít k výrobě energie na solárním panelu. Umožňuje to také růst trávy, která poskytuje obživu místním ovcím, jež pole obývají po zbytek roku.

Nizozemský festival se již několik let snaží o to, aby byla akce ohleduplnější k životnímu prostředí. Nyní již spotřeba energie nepředstavuje pro festival zásadní problém.