Huawei posiluje svoji pozici na rychle rostoucím polském fotovoltaickém trhu

Největší polský developer a EPC fotovoltaických farem společnost R.Power a skotský investiční fond Aberdeen Standard Investments dokončili transakci,  na základě které vznikne v Polsku portfolio nových solárních elektráren o výkonu 122 MWp. Na dodávce fotovoltaických střídačů pro nové solární elektrárny se bude podílet společnost Huawei, které v Polsku zastupuje český distributor Photomate.

Zdroj: QCells

Zdroj: QCells

Rekordní kontrakt

Díky poslední transakci se skotský investiční fond Aberdeen Standard Investments  stane v Polsku vlastníkem nového portfolia fotovoltaických elektráren o výkonu 122 MWp a upevní tak pozici lídra trhu u našich severních sousedů.

Solární elektrárny pro skotský fond postaví EPC a developer R.Power. Pro své projekty si EPC zvolilo střídačů od lídra světového fotovoltaického trhu, kterým je již několik let společnost Huawei. „Na námi realizovaných projektech ve východní Evropě dodáváme klientům střídače SUN2000 105KTL od společnosti Huawei,“ říká Przemysław Pięta, CEO společnosti R.Power.

 

Nové portfolio fondu Aberdeen Standard Investments  zahrnuje fotovoltaické projekty s celkovou kapacitou 122 MWp. Všechny elektrárny získaly v polském aukčním systému 15leté záruky prodeje energie. Většina z těchto elektráren se nachází hlavně na západě Polska. Ročně se zde vyrobí cca 134 GWh elektřiny ze Slunce.

 

„Jedná se o rekordní transakci, která potvrzuje, že Polsko v současnosti patří k nejrychleji rostoucím fotovoltaickým trhům v Evropě. To výrazně posiluje naši pozici předního investora na polském solárním trhu,“ řekl Dominic Helmsley, zástupce fondu Aberdeen Standard Investments.

Atraktivní trh

V dubnu letošního roku se v Polsku připojilo do sítě více než 140 MW nových fotovoltaických elektráren. Podle sdělení operátora polské přenosové sítě Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) se instalovaný výkon v polské fotovoltaice na konci dubna dostal na hodnotu 1,83 GW.

 

Boom polské fotovoltaiky pokračuje i v letošním roce, navzdory pandemii koronaviru. Podle očekávaní PSE do konce léta vzroste instalovaný výkon polské fotovoltaiky ze současných 1,832 GW až na 2 GW.

 

Na boomu polské fotovoltaiky se podílejí v posledních měsících zejména velké pozemní solární parky. Podle analytiků jen skotský fond Aberdeen Standard Investments již v Polsku vybudoval  nebo disponuje portfoliem fotovoltaických farem v developmentu s celkovou kapacitou 310 MW na trhu v Polsku.

 

Díky dobře nastavené podpoře pro nové solární elektrárny lze i v budoucnosti očekávat další boom solární energetiky v Polsku, na zemi i na střechách. „Na základě výsledku poslední aukce vznikne v Polsku 750 MW nových pozemních FVE do 2 let,“ komentovala výsledky nedávné aukce Dorota Gręda, mluvčí Polské komory obnovitelných zdrojů. „Další tisíce nových solárních elektráren vyrostou na střechách rodinných domů a firem“.