Hora jako solární elektrárna?

V Nevadské poušti vzniká velmi netradiční projekt solární elektrárny pod názvem „Solar Mountain“ nebo- li česky solární hora. Jedná se o futuristické pojetí solárních elektrárny,  která by se mohla stát vzorem pro projekty tohoto typu po celém světě.

Zdroj: Nudeoffices.com

Solární hora v poušti

Cílem projektu „solární hory“ je vyrábět nejen čistou energii, ale také poskytnout stín a životní prostor. Projekt vzniká jako součást festivalu Burning Man, pořádaný v nevadské Black Rock Desert, jenž každoročně navštíví cca 70 000 účastníků.

Účastníci festivalu si v poušti postaví vlastní město, oblečou se do pestrých kostýmů a oddávají se zábavě všeho druhu. Právě stylu festivalu odpovídá i vizualizace solární hory od studia architektů NUDES.

Koncept „solární hory“ je jedním z 10 prezentovaných návrhů  v rámci designové soutěže LAGI 2020 Fly Ranch. Cílem projektu je vybudovat v místě konání akce infrastrukturu a potřebné zázemí v souladu s hlavními myšlenkami akce. Až do současnosti festival Burning Man vychází z konceptu, kdy si musí návštěvníci přivézt vše sebou, včetně jídla a pití, a poté lokalitu konání festivalu také uklidit.

Futuristická elektrárna

Solární hora  je futuristicky vyhlížející stavba, jenž má připomínat páteř. Záměrem architektů ze studia NUDES je instalovat konstrukci, která by mohla řešit problém s nedostatkem stínu a elektřiny.

Solární hora  se skládá ze 182 solárních panelů, každý o výkonu 300 W, díky čemuž by konstrukce mohla ročně vyrobit cca 318 000 kWh elektrické energie. Designeři projektů zdůrazňuji, že na rozdíl od běžné solární elektrárny by Solární hora posloužila i jako komunitní centrum pro účastníky festivalu.

Autoři projektů kladou důraz na ekologické aspekty. Proto se budou na konstrukce používat materiály z recyklovaného dřeva. Stavba by měla být opravdu rozsáhlá – každý z řady panelů by měla být 30 metrů dlouhá. Tyčit se bude do výšky 15 metrů.

Elektrárna by mohla díky bateriovým úložištím dodávat energii celému festivalu, který kvůli pouštním podmínkám a chybějící infrastruktuře napájí neekologické naftové generátory všeho druhu. Kombinací ekologického zdroje elektrické energie s komunitním centrem tak řeší Solární hora řadu problémů, a navíc skvěle zapadá do atmosféry festivalu.