HE3DA představila první baterii určenou pro sériovou výrobu

Těsně před Vánocemi společnost HE3DA představila nový typ baterie, který firma hodlá začít letos vyrábět ve své továrně na severní Moravě. Slavnostní otevření nové továrny pod názvem Magma Energy Storage (MES), jenž bude vyrábět baterie na bázi patentu HE3DA, je plánováno na jaro roku 2020.

Nová baterie HE3DA

Zdroj: HE3DA

Nižší hmotnost a delší životnost

Oproti první generaci produktu, kterou společnost začala vyrábět ve svém závodě v Praze – Letňany v roce 2017, je nový typ baterie výrazně menší a lehčí. A to díky nové, odlehčené konstrukci. Podle sdělení společnosti také obal baterie již není z plastu, ale z hliníku, což bude mít pozitivní dopad jak životnost, tak i bezpečnost (nehořlavost).

Baterie je vnitřně odizolovaná tak, aby splňovala kritéria pro vysokonapěťová zapojení. „Bude to opravdu základní stavební prvek pro budoucí přestavbu světové energetiky,“ řekl Radomír Prus (architekt a hlavní investor v projektu HE3DA).

Vytvoření nového energeticko-technického klastru

Firma v listopadu minulého roku oznámila, že počáteční výrobní kapacita bude 200MWh/rok. „Do konce roku 2021 jí pak navýšíme na 1,2GWh/rok,“ dodal Prus.

Společnost HE3DA do vývoje baterii investovala více než miliardu korun. Do dalšího rozšíření výroby v následujících měsících hodlá firma dále ještě investovat okolo půl miliardy korun. Společnost hodlá v dlouhodobém horizontu navýšit roční výrobní kapacitu baterii až na cílových 15 gigawatthodin.

Dlouhodobým cílem firmy je na severní Moravě vytvořit energeticko-technologický klastr. Projekt klastru má přilákat další investory a partnery, kteří budou do projektu dodávat suroviny nebo odebírat hotové výrobky do svých navazujících a koncových výrobků. To umožní výstavbu dalších moderních továren v kraji, a také zvedne možnost kvalifikovanějšího dlouhodobého zaměstnání v oboru, který bude mnohem odolnější proti příští finanční krizi.

„Přilákáme i udržíme vědecké pracovníky, kteří se také budou na vývoji tohoto a dalších projektů podílet. Snížíme odliv mozků z kraje. V našich laboratořích v Horní Suché mohou šikovní lidé pracovat na projektech celosvětového významu, aniž by opouštěli náš kraj,“ uvedl Prus.

Za svoji činnost a přínos pro rozvoj kraje získal Prus v roce 2019 ocenění za „pozitivní počin pro hospodářskou transformaci Moravskoslezského kraje“ od Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje.