HE3DA: Co se právě děje na stavbě bateriové gigatovárny krátce před jejím slavnostním otevřením?

Dne 17. září 2020 dojde v Horní Suché u Havířova ke slavnostnímu otevření obří továrny Magna EnergyStorage (MES) na unikátní české Li–Ion baterie společnosti HE3DA. Co se aktuálně děje na stavbě továrny a jaké jsou záměry vedení firmy?

Zdroj: HE3DA

Zdroj: HE3DA

V polovině srpna redakce portálu www.solarninovinky.cz navštívila MES v Horní Suché, kde jsme měli možnost si prohlédnout zázemí továrny (výrobní prostory jsou striktně uzavřeny pro návštěvy) a diskutovat její plány s Dr. Janem Procházkou, zakladatelem a ředitelem HE3DA s.r.o..

Na všech v tomto článku uvedených fotografiích přestavujeme továrnu MES tak, jak jsme ji zachytili dne 11. srpna během naší návštěvy.

SN: Jak proběhne slavnostní otevření MES naplánované na čtvrtek 17. září 2020 v Horní Suché?

Pro všechny zúčastněné partnery i vzácné hosty to bude určitě představovat významný milník v historii společnosti. Svým pojetím tato událost rozhodně přesahuje rámec nejen České republiky, kde se továrna spouští, ale i Evropy. Za účasti téměř tisícovky pozvaných hostů z celého světa zde bude slavnostně otevřena továrna Magna EnergyStorage (MES) na unikátní české Li–Ion baterie HE3DA. Mrzí nás, že koronavirová opatření sice nedovolí účast některým pozvaným osobnostem, ale všichni doufáme, že to naši mezinárodní expanzi nezastaví.

SN: Během naší návštěvy v polovině srpna jsme na stavbě i uvnitř továrny viděli „čilý ruch“. V jaké fázi nyní MES je, pokud se jedná o výrobu bateriových článků a úložných systémů?

V současné době finalizujeme výrobní technologie a podrobujeme naše baterie řadě testů. Počítáme s jejich širokým využitím v mnoha oborech, od zálohování energie v nemocnicích, vyvažování energetických soustav, ostrovní systémy, přes automobilovou, kamionovou a námořní dopravu až po vesmírné projekty NASA. Baterie HE3DA se např. v celosvětové soutěži NASA iTech2019 umístila v TOP 10 mezi několika desítkami tisíc projektů. Svým pojetím a rozsahem se jedná o skutečně unikátní projekt, který zaujal již řadu velkých investorů. Jsme rádi, že dne 17. září otevíráme jednu z největších továren na výrobu baterií v Evropě a Česká republika se tím dostává mezi globální lídry v segmentu výroby bateriovýách článků a úložišť energie. Otevření supermoderní a ryze české továrny je příkladem pro všechny, kteří se nebojí proměnit své myšlenky v realitu.

 

SN: Během naší návštěvy jste zmínil, že baterie jsou nehořlavé, tudíž velmi bezpečné, navíc téměř stoprocentně recyklovatelné. Chystáte kromě baterií i jiné novinky pro zákazníky v nejbližší době?

V prvé řadě hodlám zdůraznit, že zahájením výroby v továrně MES v Horní Suché chceme ukázat světu, že dokážeme naše objevy uvést do komerční výroby. V první fázi hodláme zákazníkům nabídnout dva typy bateriových úložišť. Najdou uplatnění v domácnostech a také ve velké energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie. Jak jste si mohl prohlédnout v našem Showroomu zde v Horní Suché chystáme také řešení pro elektromobilitu-jedná se o nabíjecí stanice. Další novinky si nechám jako překvapení pro hosty, kteří se dne 17. září zúčastní slavnostního otevření továrny MES. Veřejnosti zde představíme další převratné směry výzkumu společnosti HE3DA.