Hasiči: Kvůli závadě na fotovoltaice zřejmě na Náchodsku vybuchl rodinný dům

Včera odpoledne došlo na Náchodsku k výbuchu v rodinném domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická závada na systému fotovoltaiky,“ informovali o tom včera hasiči  z HZS Královehradeckého kraje na síti X.

Zdroj: HZS Královehradecký kraj

Škoda za 7 milionů

V Šonově u Nového Města nad Metují na Náchodsku včera zasahovali hasiči u výbuchu v rodinném domě.  Při i explozi v domě nebyli zranění žádní lidé, neboť dům byl v tu dobu zcela prázdný.

„Dům je poničen celý. Z důvodu porušení celkové statiky domu je zakázán pohyb uvnitř i venku. K požáru nedošlo. Škoda je odhadnuta na sedm milionů korun,“ řekl Ondřej Čuhanič, mluvčí HZS Královehradeckého kraje.

Fotovoltaika jako možná příčina

Podle mluvčího hasiči stále příčinu výbuchu vyšetřují. „Je zatím brzo na to, abychom dokázali určit technickou závadu fotovoltaické elektrárny (FVE). Nemůžeme říct, jestli to bylo způsobené baterií nebo něčím jiným,“ uvedl Ondřej Čuhanič, mluvčí HZS Královehradeckého kraje.

Ještě  před deseti lety hasiči hasili 10 požárů fotovoltaiky za rok, loni jich bylo už 55.  Počet FVE na střechách domů rychle roste, loni jich bylo připojených do sítě více než 80 tisíc.

Daň za solární boom?

Do instalace fotovoltaiky se v posledních 2 letech pustilo mnoho nejrůznějších firem, které mají malé zkušenosti a také poskytují různou kvalitu svých služeb. To podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) zvyšuje pravděpodobnost, že některý fotovoltaický systém způsobí požár, který může mít velmi vážné důsledky pro provozovatele FVE.

K typickým „nešvarům“ těchto méně zdatných instalatérů FVE patří především montáže bez odpovídající projektové dokumentace nebo neodborné instalace. Obojí může vést k řadě problémů, přičemž nejzásadnější je nejen přílišné dodatečné zatížení nosných konstrukcí, ale i zvýšené riziko požárů či zkomplikování hasičského zásahu.

Tento stav se přitom netýká jen České republiky, ale i Německa a dalších evropských zemí zažívajících boom obnovitelných zdrojů energie.