Zelený vodík za miliardu: V Česku se rodí první inovativní projekty

V Ústeckém kraji se rodí nový projekt „H2 Triangle“ na výrobu zeleného vodíku ze Slunce. Minulu týden slavnostním podpisem uzavřel Ústecký kraj se společností FOR H2ENERGY, s. r. o., rezervační smlouvu na nákup pozemku o výměře 11,98 hektarů ve Strategické průmyslové zóně Triangle.  Společnost plánuje v SPZ Triangle realizovat komplexní vodíkový projekt s názvem „H2 Triangle“.

 

 

Zdroj: FOR H2ENERGY

O perspektivách rozvoje nové branže zeleného vodíku můžete diskutovat s experty na konferenci a workshopu v rámci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 18.-19. října 2022.

Elektrolýzer na výrobu zeleného vodíku

„Uvnitř průmyslové zóny Triangle bude instalována elektrolytická jednotka pro výrobu zeleného vodíku, kompresory pro jeho stlačení na požadovaný tlak a zásobníky pro jeho skladování a distribuci,“ přiblížil využití pozemků jednatel společnosti FOR H2ENERGY Tomáš Krenc.

„Směřujeme k rozvoji robustního vodíkového hospodářství v Ústeckém kraji. Jedná se o unikátní projekt. Zelený vodík bude vyroben pomocí elektřiny ze solárních panelů a následně využit pro účely bezemisní mobility, energetiky a pro vědecko-výzkumné a vývojářské aktivity,“ uvedl Tomáš Krenc.

Součástí vodíkového hospodářství bude rovněž palivový článek, který poslouží k přeměně vodíku zpět na zelenou elektřinu upotřebitelnou v rámci areálu i mimo něj. V areálu bude postavena čerpací stanice se zaměřením na vodík a projekt počítá i s výstavbou vědecko-výzkumného centra a výrobních a montážních hal, ve kterých se mimo jiné budou vyrábět komponenty vodíkových technologií. Hlavním partnerem projektu H2 Triangle je vodíkový fond HYDROGEN2.

Co zahrnuje strategický projekt?

Vznikající projekt „H2 Triangle“ zahrnuje výstavbu lokálního vodíkového hospodářství, rozvoj vědecko-výzkumné činnosti a také výrobní a montážní haly pro výrobce vodíkových technologií.

 „Výstavba první etapy bude zahájena v roce 2024. Je to jeden ze strategických projektů v Ústeckém kraji v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Následné investice budou pokračovat v rámci druhé etapy až do roku 2033, kdy by měl být celý areál závodu dokončen,“ dodal Krenc.

„Předpokládaná výše celkové investice u tohoto projektu překročí 1 miliardu korun a přinese více než 400 nových pracovních míst. Vedení Ústeckého kraje bere transformaci regionu zcela vážně a toto je jeden z mnoha kroků do energetické a technologické budoucnosti. A vodík surovinou budoucnosti bezesporu je,“ okomentoval podpis smlouvy hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

O perspektivách rozvoje nové branže zeleného vodíku můžete diskutovat s experty na konferenci a workshopu v rámci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 18.-19. října 2022.