GoodWe ocenilo českého distributora Solid Power Distribution za technologický přínos pro rozvoj FV branže

Přední světový výrobce střídačů pro rezidenční fotovoltaické elektrárny GoodWe nedávno ocenil českou velkoobchodní společnost Solid Power Distribution za technologický přínos a výborný zákaznický servis pro zákazníky v regionu Střední Evropy. Co se skrývá za tímto oceněním? Proč má v současnosti Solid Power Distribution více než 50% podíl na trhu fotovoltaických střídačů v Česku?

Zdroj: Solid Power Distribution

Zdroj: Solid Power Distribution

Zástupci redakce www.solarninovinky.cz minulý týden navštívili společnost Solid Power Distribution v její centrále, kde jsme se setkali s jednatelem firmy Janem Vonkou a hlavním technikem Petrem Varmužou, abychom si pohovořili o vývoji trhu a také o aktuálním ocenění od výrobce střídačů GoodWe, která je nejprodávanější značkou střídačů na českém fotovoltaickém trhu.

SN: Jaké ocenění jste od společnosti GoodWe obdrželi?

JV: Ta ocenění jsou vlastně dvě. Jedno za nejlepší technickou podporu pro klienty v regionu střední Evropy, druhé za přispění k inovacím v oboru solární energetiky. Obě ocenění jsou pro Petra a jeho kolegu Pavla Tichého z našeho technického a zákaznického týmu.

SN: V oboru není běžné, aby velkoobchod/distributor přispíval k inovacím. Jak to celé vzniklo?

JV: Naší vizí není jen přeprodávat krabice. Chceme zákazníkům nabídnout i přidanou hodnotu. V technických oborech jako je fotovoltaika umí instalátoři FV systémů ocenit technickou podporu na prodávané produkty. Proto klademe důraz na pravidelné školení našich zákazníků a také na poskytování podpory, a to buď po telefonu nebo případně pomocí videonávodů.

PV: Se společností GoodWe spolupracujeme již od roku 2016 jakožto jejich výhradní distribuční partner pro ČR a SR. Tenkrát se ještě jednalo o méně známého výrobce, který ale byl ochoten naslouchat naší zpětné vazbě. Celou naši strategii jsme postavili na vzájemné kompatibilitě střídačů GoodWe a bateriových systémů Pylontech a sestavách pasujících do programu Nová zelená úsporám.

SN: O jaké inovace se z Vaší strany jednalo?

PV:  Jednalo se především o spolupráci na vývoji a testování asymetrické funkce pro třífázové hybridní střídače (řady ET) a nově i 3-fázové AC coupling střídače (řady BT). Nebojím se říct, že bez našich vstupů by asymetrická funkce nefungovala tak jak má a případně by přišla mnohem později. S ohledem na to, že se jedná o řešení specifické pro český a slovenský trh, jsme rádi, že se nám tuto funkci u výrobce povedlo prosadit. Hybridní měniče tedy posílají energii jen do té fáze, na které je spotřeba. Nedochází tedy k vybíjení baterií do sítě distributora.

JV: Vývoj trhu a naše výsledky prokázaly, že to byla dobrá cesta. V roce 2019 jsme prodali více než 2300 všech střídačů GoodWe a za 7 měsíců roku 2020 máme už prodáno více než 1900 kusů. Budu-li pracovat s údajů od Cechu Akumulace a FoTovoltaiky (CAFT) to odhadem představuje více než 50% tržní podíl této značky na celém fotovoltaickém trhu. Toho si samozřejmě všimla konkurence z Německa. Nám to ale nevadí. To že nás konkurence portfoliem kopíruje, bereme jako důkaz, že svoji práci děláme dobře. 

 

SN: Jak lze využít 3fázový AC coupling střídač? Proč je tam asymetrie důležitá?

JV: AC Couplingy jsou ideálním řešením pro upgrade již existujících fotovoltaických elektráren, případně při paralelním spojení pro menší komerční instalace s bateriovým uložištěm.

PV: Jeho největší využití a potenciál může být u již postavených systémů v Zeleném bonusu z let 2008-2013. Dokáže velice efektivně přesouvat přebytečnou energii z jedné fáze do druhé nebo třetí a případně doplňovat potřebnou energii z vysokonapěťových baterií, tak abychom dosáhli co nejmenšího odběru/dodávky energie z/do sítě distributora. Samotná asymetrie je zde velice důležitá kvůli měření distributorů po jednotlivých fázích. Střídače řady BT umožňují asymetrické vybíjení do jednotlivých fází podle spotřeby v domě, tak i asymetrické nabíjení z jednotlivých fází podle přetoků do sítě. Takže na jedné fázi můžeme nabíjet a na dalších fázích případně vybíjet dle spotřeby v domě.

SN: Jak je to s kompatibilitou bateriových uložišť ve vztahu k střídačům GoodWe řady ET a BT?

JV: Společně s GoodWe spolupracujeme od r. 2016 i s výrobcem bateriových úložišť Pylontech. Opět můžeme říct, že to byla šťastná volba. Nezávislé testy prováděné v Austrálii ze strany Institutu pro testování bateriových systémů prokázaly, že se jedná o nejstabilnější baterie v dlouhodobém horizontu.

PV: Toto mohu potvrdit, i s ohledem na minimální množství reklamací. Fungujeme totiž i jako servisní středisko pro baterie Pylontech. Za 4 roky se k nám ze všech prodaných baterií Pylontech dostalo na reklamaci asi 50 bateriových modulů (2,4 kWh). Z toho 40 se dalo opravit a jen 10 baterií muselo být odesláno k likvidaci.

SN: Kolik bateriových systémů jste vlastně prodali za poslední 4 roky na českém trhu?

JV:  Celkem to bylo více než 5 000 kusů s kapacitou cca 12 MWh.

 

Redakce portálu děkuje za rozhovoru zástupcům společnosti Solid Power Distribution, která patří k předním distributorům FV komponentů v České a Slovenské republice.