Gigant BP omezí fosilní byznys a zvýší investice do obnovitelných zdrojů

Britský ropný gigant BP (British Petroleum) nedávno oznámil, že hodlá  do roku 2030 zvýšit své investice do obnovitelných zdrojů až na 5 miliard dolarů ročně. Zároveň s tím chce snížit produkci ropy a zemního plynu.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Důraz na rozvoj OZE

BP se stejně jako další firmy, které těží a zpracovávají ropu potýkají s rostoucím odporem proti dalšímu znečišťování planety a růstu globálního oteplování používáním fosilních paliv. BP je také pod dlouhodobým tlakem neziskových organizací v čele s nejznámější Greenpeace, kteří chtějí těžbu ropy ukončit úplně.

S ohledem na volání veřejnosti po dekarbonizaci energetiky proto společnost nyní představila plán jak alespoň částečně vyhovět požadavkům a přetvořit se z velkého producenta ropy na energetickou společnost podporující obnovitelné zdroje energie.

Skupina BP hodlá také do roku 2030 zvýšit svou výrobu energie z obnovitelných zdrojů na 50 GW což by ji mělo stát až 5 miliard dolarů ročně. Stejně tak s vyššími investicemi do obnovitelných zdrojů energie chce i omezit produkci ropy a zemního plynu. V případě těchto komodit by do roku 2030 ráda snížila svou produkci o 40 procent ve srovnání s rokem 2019. Každý den by tak mělo být vytěženo až o milion barelů ropy méně.

V portfoliu společnosti BP by tak v budoucnosti měli být investice do technologií na zachycování a skladování uhlíku, bioenergií či zmíněných obnovitelných zdrojů. Energetická společnost BP v prohlášení zároveň uvedla, že chce zastavit průzkum možností pro těžbu ropy a zemního plynu v nových zemích.

Zacíleno na uhlíkovou neutralitu

Generální ředitel společnosti British Petroleum (BP), Bernard Looney, letos v únoru představil nové směřování ropného giganta. Cílem společnosti bude dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Ročně tak bude muset BP nahradit ekvivalent zhruba 400 milionů tun emisí CO2 vypuštěných při těžbě a zpracování ropy. K dosažení cíle mají společnosti pomoci například investice do technologií zachytávání uhlíkových emisí.

„Světový uhlíkový rozpočet je omezený a rychle dochází, potřebujeme přechod na čistou nulu. Všichni chceme spolehlivou a cenově dostupnou energii, ale to už nestačí. Musí být také čistší. Aby toho bylo dosaženo, bude třeba investovat biliony dolarů do změny světového energetického systému,“ uvedl Bernard Looney ve svém prohlášení.