General Motors představuje novou generaci revolučních Ultium baterií

Americká automobilka General Motors hodlá v branži elektromobility způsobit malou revoluci. Díky nové generaci baterii s názvem Ultium si vedení automobilky slibuje zaútočit na post Tesly, coby lídra trhu elektromobility.

Zdroj: General Motors

Masívní investice

Na počátku roku 2020 General Motors oznámila investice 27 miliard dolarů do vývoje baterií a autonomních technologií. Prvním výsledkem této obří snahy je prototyp nové generace Ultium baterie. K jejím přednostem patří lepší poměr ceny, výkonu a energetické hustoty.

Novinka je založena na kombinaci chemie lithium-kov (Li-M), která je opatřena „chráněnými anodami“.  První prototypy už ve výzkumných laboratořích „najely“ simulovaných 240 000 km přičemž veškeré testování probíhalo pod jednou střechou.

General Motors také oznámila, že založila nový společný podnik s firmou SolidEnergy System,  která se právě vývojem Li-M baterií zabývá. Jako první se spustí prototyp výrobní linky, která má vzniknout v Massachusetts. Ostrá produkce počítá se startem do roku 2023, čímž General Motors výrazně posílí dojezd svých elektromobilů a taktéž jejich efektivitu v případě menších baterií.

Optimalizace struktury baterií

Předchozí generace Li-M baterií fungovala spolehlivě pouze po zahřátí na 79 °C, společnost SolidEnergy však nyní vyvinula speciální povrchovou úpravu pro elektrolyt, která umožňuje provoz při pokojové teplotě.

Současně vytvořila nehořlavý tekutý elektrolyt s nízkým odporem, který netvoří dendrity při kontaktu s kovovým lithiem. Výsledná baterie disponuje stejnou kapacitou v porovnání s lithium-iontovým článkem, může se však pyšnit polovičními rozměry. Optimalizaci využití energie a bezpečnost baterií v elektromobilech značky General Motors bude zajišťovat umělá inteligence.

Nová baterie Ultium bude mít velký hranolovitý tvar („tzv. Pouch-Style) a půjde jí umisťovat buď horizontálně nebo vertikálně v bateriovém packu.  Díky svému tvaru a flexibilitě uspořádání bateriových článků dojde ke značné úspoře prostoru oproti tradičním cylindrickým bateriím.

Prvním novým modelem, který nabídne nízkonákladovou baterii Ultium z dílny GM, má být GMC Hummer EV, který se má objevit koncem roku 2021. Následovat bude crossover Cadillac LYRIQ, který dorazí o pár měsíců později.