Gabiony jako unikátní konstrukce pro fotovoltaiku na volné ploše

Německá společnost Venturama Solar vyvinula gabiony   nebo-li uzavřené drátěné koše vyplněné kameny jako nosnou konstrukci pro fotovoltaické systémy. Gabiony tak nabízejí možnost instalace fotovoltaických panelů v náročném terénu.

Zdroj: Venturama Solar

Řešení pro náročné terény

Německý dodavatel a výrobce fotovoltaických montážních systémů Venturama Solar uvádí na trh novou konstrukci pro fotovoltaické systémy, která je vhodná zejména do náročného terénu. Společnost Venturama Solar vyvinula toto řešení ve spolupráci se svými partnerskými společnostmi Korbkultur a Hermann Hofmann Gruppe.

Montážní systém pod značkou „Cestino Solare“  zahrnuje dodávku uzavřených drátěných košů (tzv. gabiony),  které lze zaplnit kameny či hrubým štěrkem. Gabiony jsou vyrobeny z kvalitní pozinkované oceli a hliníku. Umožňují postavit solární panely i v obtížném terénu, jako je tomu například na skládkách nebo v lomech.

U nás jsou “gabiony” známy jako ploty, které tvoří drátěné koše naplněné kamením. Pokud jsou však položeny na zem ve tvaru hranolu, který je navíc  vybaven ocelovou nosnou konstrukcí pro solární panely, lze gabiony s úspěchem použít pro fotovoltaické systémy.

Žádné utěsnění půdy

Gabion ve formě drátěného koše s kamením nevyžaduje betonový základ. Tím se minimalizuje dopad na povrch půdy. Nedochází tak k dalšímu utěsňování povrchu a jsou zachovány důležité funkce půdy, jako je propustnost vody a úrodnost půdy.

Tento systém dobře odvádí vodu a je odolný vůči povětrnostním vlivům. Poskytuje bezpečné útočiště hmyzu a drobným živočichům.

„Náš nový systém je recyklovatelný a udržitelný,“ říká Stefan Bierbrauer, jednatel společnosti Venturama Solar. „Budeme jej nabízet v různých verzích. Již nyní je k dispozici model, který je vhodný pro zahrady a menší volné plochy. Systém je vhodný i pro instalaci na zem, pokud není možné použít klasickou fotovoltaickou konstrukci kvůli terénním podmínkám.“

Snadná instalace

Drátěné koše naplnění kamením lze také snadno a rychle instalovat. Snadno se přepravují pomocí přívěsu za osobním či nákladním vozem. Pomocí mobilního jeřábu nebo bagru mohou montážní firmy umístit naplněné koše kamením na požadované místo, a to i v obtížném terénu.

Nové fotovoltaické konstrukce jsou vhodné pro domácí zahrady nebo velké solární parky v obtížném terénu. Svůj unikátní montážní fotovoltaický system „Cestino Solare“  si firma Venturama Solar již nechala patentovat.