Fronius: První závod na výrobu zeleného vodíku a řada produktových novinek v roce 2022

Udržitelná řešení, kam až oko dohlédne. To chystá společnost Fronius v roce 2022, kdy společnost slaví 30leté výročí vzniku obchodní jednotky Solar Energy. Produktové novinky kladou opět důraz na kvalitu a udržitelnost.

Zdroj: Fronius

30 let zkušeností ve fotovoltaice

Jako novinku představí v roce 2022 Fronius nový střídač Fronius Tauro, který přesvědčí vynikajícími výsledky analýzy životního cyklu. Instalačním firmám bude v příštím roce při práci pomáhat nový online nástroj pro správu.

Hodně se očekává také v oblasti vodíku: otevřeno bude nové zařízení Solhub jako první závod na výrobu ekologického vodíku v Dolním Rakousku. A v neposlední řadě můžeme informovat o oblíbených výrobcích, jako je Fronius Wattpilot a Fronius Ohmpilot, které úspěšně doplňují segment propojování energetických sektorů.

„Třicet let zkušeností ve fotovoltaickém průmyslu, to o sobě může tvrdit málokdo. Vysoká kvalita, udržitelnost v každodenní praxi a silná partnerství z nás udělaly to, čím jsme. S hrdostí se ohlížíme za uplynulými 30 lety a stejně optimisticky hledíme do budoucnosti,“ říká Martin Hackl, Global Director obchodní jednotky Solar Energy, Fronius International GmbH. S nadcházejícím výročím představuje společnost Fronius také celou řadu novinek.

Udržitelně flexibilní: Fronius Tauro

Střídač Fronius Tauro bude od ledna dostupný ve výkonové třídě 50 kW. Má tři MPP trackery a velmi široký rozsah vstupního napětí, a proto je obzvláště vhodný pro náročné fotovoltaické projekty. Jeho dvoustěnný plášť a aktivní chlazení umožňují použití v nejnepříznivějších přírodních podmínkách.

Střídač se zároveň rychle instaluje a snadno udržuje. V kombinaci s modelem Tauro Eco vzniká nepřekonatelná dvojice, pokud jde o nákladově efektivní a zároveň flexibilní projekty.

Vysoká očekávání od výsledků analýzy životního cyklu

Výsledky analýzy životního cyklu střídače Tauro se očekávají v průběhu příštího roku. Společnost Fronius je držitelem celosvětově první ekobilance potvrzené nezávislým institutem (Fraunhoferův institut) pro GEN24 Plus.

„Od výsledků analýzy životního cyklu střídače Fronius Tauro očekáváme mnoho. Samozřejmě chceme navázat na vynikající ekobilanci střídače GEN24 Plus,“ prozrazuje ambiciózní cíle David Schönmayr, vedoucí projektu, R&D Fronius International GmbH.

Nový online nástroj pro správu podporuje instalační firmy

Společnost Fronius také pokračuje v rozšiřování digitálních služeb ve prospěch svých partnerů. Pomocí nového online nástroje pro správu mohou podniky efektivně monitorovat, spravovat a udržovat všechny fotovoltaické systémy Fronius instalované po celém světě, a to z jednoho místa.

Nástroj pomáhá instalační firmě, aby mohla zákazníkům nabízet co nejlepší poprodejní servis, a zároveň minimalizuje náklady na monitorování.

Nový Solhub a uvedení prvního závodu na výrobu ekologického vodíku

V závodě společnosti Fronius ve Steinhausu (Horní Rakousko) bylo v roce 2021 uvedeno do provozu nové zařízení Solhub. Slavnostní otevření se uskuteční na podzim 2022.

Kromě zásobování vozového parku společnosti Fronius slouží zařízení také k dalšímu prohlubování provozních zkušeností a k podpoře výzkumu a vývoje. V novém zařízení Solhub se už používá vlastní Fronius elektrolyzér, který vyrobí přibližně 48 kg vodíku za den.

Stavba prvního závodu na výrobu ekologického vodíku v Dolním Rakousku byla slavnostně zahájena v květnu 2021. Do plného provozu bude Fronius Solhub uveden na jaře 2022. Bude stát v SAN Biotech Parku a bude využívat pouze obnovitelné energie.

Úspěšné výrobky k propojení sektorů

Řešení nabíjení Fronius Wattpilot zaznamenalo v uplynulém roce velký úspěch.

„Dobrou odezvu jsme obdrželi zejména na plně automatické přepínání mezi 1 a 3 fázemi. To znamená, že přebytečnou fotovoltaickou energii lze ještě lépe využít a snížit celkové náklady na energii,“ vysvětluje Martin Hackl. Ještě větší flexibilitu poskytují sady adaptérů, díky kterým lze nyní nabíjet kdekoli.

„Dokonalou kombinací v oblasti tepla ze solární energie je mimochodem tepelné čerpadlo a náš regulátor Fronius Ohmpilot,“ prozrazuje Martin Hackl.

Tepelné čerpadlo má vysokou účinnost a z dostupného množství elektrické energie dokáže vyrobit až pětinásobné množství tepla. Rychlý regulátor spotřeby Fronius Ohmpilot může zase pomocí velmi malého množství elektrické energie řídit topný článek v bojleru nebo akumulačním zásobníku. Díky tomu se v bojleru stále udržuje vysoká teplota. Tepelné čerpadlo se nemusí tak často zapínat a vypínat, což prodlužuje jeho životnost.

„Těšíme se na nadcházející rok, protože co víc si přát k 30. výročí, než abychom naše zákazníky a partnery podporovali novými, zajímavými produkty a řešeními,“ říká M. Hackl závěrem.