Freiburg se pyšní první fotovoltaickou cyklostezkou v Německu

Německé město Freiburg spustilo pilotní projekt fotovoltaické cyklostezky, který je první svého druhu u našich západních sousedů. Oblíbená cyklostezka u freiburského veletrhu v délce 300 metrů je pokrytá semitransparentními fotovoltaickými panely.

Zdroj: Freiburg City

Nový standard v budoucnosti?

Na instalaci fotovoltaické cyklostezky bylo použito 912 panelů  od německé společnosti Solarwatt. Celkový výkon instalace  dosahuje 283 kW. Fotovoltaická cyklostezka se nachází v blízkosti fotbalového stadionu SC Freiburg, kde již nedávno byly také instalovány fotovoltaické panely nové generace od společnosti Meyer Burger.

Nová fotovoltaická cyklostezka ve Freiburgu není příliš dlouhá. Jedná se o pilotní projekt, který by se v budoucnu mohl proměnit v nový standard pro cyklo dopravu v Německu.

Pilotní projekt ukazuje, že fotovoltaika má své místo nejen na střechách firem či rodinných domů, ale i na dopravních plochách. Zejména v městských oblastech, kde jsou pozemky vzácné a drahé, mohou solární panely na cyklostezkách nabídnout netradiční alternativy pro rozvoj fotovoltaiky.

Zkušební provoz

První solární přístřešek nad cyklostezkou je společným projektem města Freiburg a společnosti badenovaWÄRMEPLUS. Přípravu a výstavbu projektu měla na starosti společnost badenovaWÄRMEPLUS s tím, že město Freiburt poskytlo pozemek a podpořilo tento pilotní projekt z prostředků městského fondu na ochranu klimatu.

Fotovoltaická cyklostezka by měla ročně vyrobit přibližně 280 MWh. Tuto energii má využívat především známý institut Fraunshofer ISE. Tato instituce je také nájemcem a provozovatelem zařízení a bude zodpovědná za monitorování fotovoltaické instalace nad cyklostezkou.

Cílem projektu bylo mimo jiné vyvinout speciální konstrukční systém určený pro cyklostezky, který bude škálovatelný a v budoucnosti se stane standardem i v jiných podobných projektech. V budoucnosti se tak náklady na jeho pořízení výrazně sníží.

„Je třeba přehodnotit fotovoltaiku, abychom mohli do městské krajiny začlenit další projekty tohoto druhu. Tento pilotní projekt ukazuje, jak lze městské prostory využít dvakrát,“ řekl Heinz-Werner Holscher, člen představenstva společnosti badenovaWÄRMEPLUS.