Francouzský startup vynalezl autonomní dron na solární energii

Francouzský start-up XSun vyvinul druhou generaci svého autonomního solárního dronu SolarXOne. Po tříletém výzkumu a vývoji se vědcům podařilo v jednom stroji spojit technologie z různých věd a oborů – designu, inženýrství, simulace, kompozitů nebo testování.

Zdroj: SolarXOne

Solární pohon

Dron SolarXOne, který je monitorovaný na dálku z pozemního ovládání, nalezne využití v široké škále oborů od zemědělství, přes monitoring plynového potrubí či elektrické sítě až po námořnictvo.  Dron získal na svém výkonu, jeho provoz je ekonomičtější, a hlavně vyniká svým udržitelným řešením.

Dron, který je poháněný fotovoltaickými články, je charakteristický svými dvěma křídly, která zvětšují plochu pro zisk energie a zároveň zajišťují optimální letový výkon. Tým XSun mohl svůj stroj konstruovat a testovat v jednotném prostředí cloudové platformy 3DEXPERIENCE díky přizvání do akcelerátoru společnosti Dassault Systèmes, který podporuje projekty usilující o udržitelný rozvoj.

Jeho charakteristickým rysem jsou dvě křídla, která zvětšují plochu pro fotovoltaické články a zároveň zajišťují optimální letový výkon. Tímto důmyslným designerským řešením stroj získal nejen lepší aerodynamické vlastnosti, ale také lepší ovladatelnost a stabilitu.

Zároveň mohlo být zredukováno rozpětí křídel na 4,5 metru, při dosažení maximálního výkonu. Pro francouzské konstruktéry byla stěžejní také celková váha dronu, která vzhledem k mezinárodní legislativě, respektive využitelnosti na různých trzích, nesměla přesáhnout 25 kg.

Úspěšný 12hodinový provoz

Zástupci společnosti XSun s tímto dronem letos provedli úspěšný 12hodinový, plně autonomní let. Demonstrovali tak, že je stroj schopen jak autonomního vzletu i přistání, tak i absolvování více než 600km letu a to vše za využití obnovitelné solární energie. SolarXOne je schopen letět stovky kilometrů a nést různé senzory, které mají díky solárním článkům dostatek energie.

„V rámci celého vývoje našeho autonomního dronu jsme se potýkali s celou řadou výzev. Ať už se jednalo o aerodynamiku, zdroj energie, komunikaci či ovládání, museli jsme vše řešit v rámci jednoho systému. S tímto náročným úkolem nám neuvěřitelně pomohla cloudová platforma 3DEXPERIENCE, díky níž mohl celý tým pracovat na návrzích, testech a simulacích v jednotném prostředí z jakéhokoliv místa,“ uvádí Benjamin David, prezident společnosti XSun.

Dron SolarXOne, který je poháněný fotovoltaickými články a monitorovaný na dálku z pozemního ovládání, nalezne využití v široké škále oborů od zemědělství, přes monitoring plynového potrubí či elektrické sítě až po námořnictvo.